Savcılık, Gökçek ve Arınç hakkında işlem başlattı

Bülent Arınç ile Melih Gökçek arasındaki tartışmaya ilişkin yapılan suç duyuruları savcılığı harekete geçirdi. Suç duyurularını işleme alan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, işlem başlattı.

Haberler - ntv.com.tr 24.03.2015 - 14:59

Savcılık, Gökçek ve Arınç hakkında işlem başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında yapılan suç duyurularını işleme koydu. 

Melih Gökçek Twitter hesabından yaptığı açıklamada; Erdoğan'ın izleme heyeti açıklamasına yönelik sözlerini eleştirdiği Arınç'ı "paralel yapı"nın talimatıyla hareket etmekle suçlamış ve istifaya çağırmıştı.

Bakanlar Kurulu'nun ardından düzenlenen basın toplantısında istifa çağrısına sert bir yanıt veren Bülent Arınç ise Gökçek'in "Görevden alınmamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değil; oy isterken paralel yapının kucağına oturdu Ankara'yı parsel parsel sattı" ifadelerini kullanmıştı.

Melih Gökçek de Arınç'ın bu ifadelerine "Partinin başına hep dert oldun, hesap sormayan namerttir" ifadeleriyle karşılık vermişti.

Karşılıklı yapılan bu sert açıklamalar kamuoyunda yankı buldu ve olayla ilgili Halkın Kurtuluş Partisi, Mimarlar Odası, CHP’li Atilla Kart ve bazı vatandaşlar suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurularını işleme koyan başsavcılık, işlem başlattı başlattı.

"SUÇU GİZLEME VE ZİMMET"

Arınç hakkındaki suç duyuruları “suçu gizleme”; Gökçek hakkındakiler ise “görevi kötüye kullanma” ve “zimmet” iddialarını içeriyor.

Savcılığın bakanlar hakkında soruşturma açabilmesi için Meclis'in, belediye başkanları hakkında ise İçişleri Bakanlığı’nın izni gerekiyor.

Sayfa Yükleniyor...