Savcılıktan 'üniversiteler fuhuş yuvası' sözlerine soruşturma

Küçükçekmece Savcılığı, "Üniversiteler fuhuş yuvası" diyen Prof Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında resen soruşturma başlattı.

ntv.com.tr 17.12.2020 - 18:51

Savcılıktan 'üniversiteler fuhuş yuvası' sözlerine soruşturma

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Ebubekir Sofuoğlu'nun "üniversiteler fuhuş yuvası" sözleri tepkiye neden oldu.

Konuyla ilgili Küçükçekmece Savcılığı'nın "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından soruşturma başlattığı bildirildi.

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu katıldığı bir televizyon programında üniversiteler için "fuhuş yuvası" ifadesini kullanmıştı. 

Üniversite rektörlüğü de 'söz konusu konuşma ile ilgili gerekli işlemlerin başlatıldığını' duyurmuştu.

"ÇİRKİN İFADELERİN KULLANILMASI ASLA KABUL EDİLEMEZ"

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalardan bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Sakarya Üniversitesindeki bir öğretim üyesinin katıldığı bir televizyon programında üniversitelerimiz hakkında sarf etmiş olduğu ve kamuoyunun haklı olarak büyük tepkisini çeken ifadelere dair üniversitesince işlem başlatılmıştır. Bilindiği üzere akademisyenlerle ilgili disiplin işlemleri kanun gereği ancak üniversiteleri tarafından başlatılabilmekte ve yürütülebilmektedir. Evlatlarımızın okuduğu üniversitelerimizin, zikretmeye bile hicap duyduğumuz mekânlara benzetilmesi ve çok çirkin ifadelerin kullanılması asla kabul edilemez. Bu vesile ile akademik ifade özgürlüğünün yanlış anlaşılmaması ve hocalarımızın milletimizin değerlerine ve hassas olduğu konulara ve kavramlara dair konuşurken son derece dikkatli olmaları gerektiğini belirtmek isteriz" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...