Şavşat Belediye Başkanı: Bentler hatalı yapıldı

Şavşat Belediye Başkanı Naci Köroğlu, sel nedeniyle yıkılarak faciaya neden olan bentlerin hatalı yapıldığını söyledi. 13 bentten 7'sinin yıkıldığına dikkat çeken Köroğlu, "Kullanılan malzeme yetersiz ve ucuz" dedi.

16.07.2009 - 10:36

Şavşat Belediye Başkanı: Bentler hatalı yapıldı

Şavşat Belediye Başkanı Naci Köroğlu, Tigrat Deresi'nin taşması sonucu dün meydana gelen sel felaketinin yaşanmasına, dere üzerindeki bentlerin amacına uygun şekilde yapılmamasının neden olduğunu söyledi.


Felakete bentlerin yanlış yapılmasının neden olduğunu belirten Köroğlu, şunları söyledi: ''Yapılış şeklinde, inşaat şeklinde yanlışlar var. Kullanılan çimento yeterli değil, kum uygun değil, kullanılın çakıl ucuz. Bizim bir sözümüz var, 'Halep oradaysa arşın buradadır'. Beton burada, Şavşat burada. Sağlam olsa 13 bendin 7'si yıkılır mı, temel yok, malzeme yok. 2 milyon lira diye söyleniyor Bayındırlık Bakanlığı’nın birim fiyatı. Ancak 935 bin liraya ihale edilmiş, verilmiş. Yüzde 50'den fazla fiyat kıran adam elbette çalacak, elbette ki bir şeyler yapacak.”

Belediye Başkanı Köroğlu, 50 yaşında olduğunu ve böyle bir sel felaketi Şavşat'ta görmediğini anlatarak, şöyle devam etti: ''Çünkü orada 130 yıllık değirmen var ve o değirmen düne kadar yaşıyordu. Bentler yapılmadan öncede aynı yağmur yağıyordu. 7 bendin bozulmasıyla birden boşalan suyun gücünü düşünün. 7-10 metre dolu kabın boşaldığını düşünün, ne olur? 5 katlı binanın 5'inci katını da vurur. Değirmen yerinde yok. Bentlerin yapılma amacında değil, yapılış şeklinde yanlış var. Bir metreküp kuma, 6 tane çimento olmalı, ama 1 metreküp yıkanmış temizlenmiş çakıl olmalı. Burada dereden rastgele çıkarıltılan kumlu, taşlı, çamurlu şeye 3 tane çimento katarsan böyle beton olur.''

Bentlerin yapımıyla ilgili konuyu Kaymakama söylediğini ifade eden Köroğlu, Kaymakamlığın da bunu DSİ'ye aktardığını, ancak herhangi bir sonuç alınamadığını kaydetti.

‘DAHA KÖTÜ FELAKET YAŞANABİLİR’
Naci Köroğlu, şu anda 6 bendin ayakta olduğunu, bunların yıkılması durumunda daha kötü felaketler yaşanabileceğini belirterek, şunları söyledi:

''Vali Bey'e de konuyu arz ettim. Bu bentlerin açılma durumu var. Allah korusun bu olursa o zaman daha çok kayıplar olacak. Şu anda arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Arkadaşlara, 'Temelleri iyi kontrol edelim ondan sonra dereye girip çalışmalara devam edelim' dedim. Kayıplarda, akrabam derecesinde kişiler de var. Buna rağmen, 'Arama kurtarma çalışmalarını durduralım, bentlerin temeline bakalım' dedim. Bir bent uçarsa diğerleri de uçar. Bentlerin delinerek, suyun kontrollü olarak boşaltılması lazım.''

Bentlerin amacına uygun şekilde yapılması halinde faydası olacağını vurgulayan Köroğlu, ''Ama böyle yapılacaksa hiç yapılmasın. Eski deremiz daha güzeldi'' dedi

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...