Şavşat’ta sel: 2 ölü, 3 kayıp

Artvin'in Şavşat ilçesinden geçen Tigrat Deresi'ndeki bentlerin yıkılması sonucu sel meydana geldi. Sel sonucu 2 kişi öldü, 1 kişi yaralı olarak kurtarıldı. 3 kişi halen kayıp.

15.07.2009 - 18:08

Şavşat’ta sel: 2 ölü, 3 kayıp

Artvin'in Şavşat ilçesinde sağanak yağmur, ıslah çalışması yapılan Tigrat deresi üzerindeki üç bentten ikisinin yıkılmasına yolaçtı.


Sel sularına kapılan iki kişi yaşamını yitirdi. Kayıp olarak bildirilen 8 kişiden sele kapılan minibüste olduğu sanılan 4 kişinin minibüste olmadığı belirlendi.

Söz konusu kişilere, pazar yerinde ulaşıldı. Kayıplardan 1 kız çocuğu sağ olarak kurtarıldı, diğer 3 kişinin bulunması için bölgedeki sivil savunma ekiplerince arama-kurtarma çalışmaları sürdürülüyor.

Şavşat Kaymakamlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçeden geçen Tigrat Deresindeki bentlerin yıkılması sonucu meydana gelen taşkında, dere kenarında bir ev çöktü. Göçük altında kalan Lütfiye Acar hayatını kaybetti.

Görgü tanıklarının, Tigrat Deresi kenarında yarın halk pazarı kurulacağını,sel sırasında bentlerin yıkıldığı anda suyun elektrik direklerini aşacak kadar yükseldiği, ancak şu anda derenin eski haline döndüğü kaydedildi.

Bu arada, yol kenarında araçlarını durdurarak fotoğraf çeken vatandaşları taşıyan bir minibüsün de aniden gelen suya kapıldığı, minibüsteki vatandaşların kurtulduğu belirtildi.

Olayda ölen Lütfiye Acar'ın oğlu Orhan Acar'ın yaralandığı ve kaldırıldığı Şavşat Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığı öğrenildi.

Türk Kızılayı tarafından da zarar gören bölgelere öncü ekip ve insani yardım malzemesi gönderildi.

Artvin'e Kuzey Anadolu Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi'nden 2 afet uzmanından oluşan öncü ekip gönderildi. Ayrıca bölgeye 10 çadır, 100 battaniye, 50 yatak, 10 mutfak seti, 150 içme suyu araçlara yüklenerek Şavşat ilçesindeki selzedelere verilmek üzere gönderildi.

GÜMÜŞHANE'DE DE SAĞANAK YAĞIŞ
Gümüşhane'de sağanak nedeniyle Şiran-Kelkit karayolu ulaşıma kapandı, 5 iş yerini su bastı.

Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, bir süre önce başlayan sağanak dolayısıyla kısa sürede yollarda bulunan menfezlerin kapandığını belirtti.

Menfezlerin kapanmasına bağlı olarak Şiran-Kelkit karayolunun yüksek su seviyesi nedeniyle ulaşıma kapandığını ifade eden Altıparmak, ''İlçe merkezindeki 5 iş yerini de su bastı. Yine ilçe merkezindeki terminal binası bitişindeki istinat duvarı da yağışa bağlı olarak yıkıldı'' dedi.

Altıparmak, belediye ekiplerinin karayolunun ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...