Savunmaya 5,9 milyar dolar

Savunma Sanayii İcra Kurulu, bir yıl aranın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. 2 buçuk saat süren toplantı sonrası Başbakan Davutoğlu, 5,9 milyar dolarlık yeni projeye onay verildiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 10.03.2016 - 02:38

Savunmaya 5,9 milyar dolar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, savunma sanayisinde yerli üretime ağırlık vereceklerini belirterek, "Bugün ele aldığımız projeler bağlamında toplamda 5,9 milyar dolarlık yeni projelere onay verdik. Bunun 4,5 milyar doları, yerli üretim şeklinde, yerli ekonominin üretimi şeklinde gerçekleşecek" dedi.

Davutoğlu, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Türkiye'nin etrafındaki güvenlik risklerinin artması ve ülke içinde de terör tehdidinin yeni bir boyut kazanması sebebiyle Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin özel bir önem taşıdığını söyledi. 

Bu çerçevede birçok projenin gözden geçirildiğini dile getiren Davutoğlu, yeni bazı kararların alındığını aktardı. 

"Değişen güvenlik riskleri ve tehdit tanımlamaları çerçevesinde savunma sanayisi yapılanmasını, yeni bir stratejik zeminde ele almaya karar verdik" diyen Davutoğlu, Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin gerekli hazırlıkları tamamlayarak nisan-mayıs ayları gibi Savunma Sanayii Koordinasyon Kurulu'nu toplamayı planladıklarını ifade etti.

Burada ele alınacak perspektif çerçevesinde konuyu, uzmanlarıyla da değerlendirmek üzere kademeli toplantılar gerçekleştirileceğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Tekrar bu konu eylül-ağustos ayları gibi Savunma Sanayii Koordinasyon Kurulu ve İcra Komitesi'nde ele alındıktan sonra bir Savunma Sanayii Şurası, yıl sonuna doğru tertiplemeyi düşünüyoruz. Böylece kademeli bir şekilde bütün paydaşların devreye girdiği, savunma sanayinde öncü, özel sektörün de devreye girdiği, Türkiye'nin savunma sanayinin millileşmesi ve bu konuda dışarıya olan bağımlılığın azaltılması için alınacak tedbirlerin göz önüne alındığı, yeni bir yapılanmaya geçmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede de yeni bir siyasi, askeri konsept geliştirerek önümüzdeki dönemde, önümüzdeki on yıllar içinde, cumhuriyetimizin, devletimizin korunması bekası, milletimizin huzur ve güvenliği için alınması gereken tedbirleri geniş bir perspektifte ele alacağız."

"YERLİ ÜRETİME AĞIRLIK VERECEĞİZ”

Başbakan Davutoğlu, bu çerçevede, "çift kanatlı" bir yolun takip edileceğini belirterek, "Bir taraftan acil ihtiyaçları göz önüne alarak, tedarik imkanları çerçevesinde alımları sürdüreceğiz, diğer taraftan da orta ve uzun vadedesavunma sanayinde millileşmenin oranını artıracak, yerli üretime ağırlık vereceğiz. Böylece acil ihtiyaçları karşılarken, orta ve uzun vadede yerli ve milli savunma sanayinin gelişmesini de göz önünde bulunduracağız. Bugün ele aldığımız projeler bağlamında toplamda 5,9 milyar dolarlık yeni projelere onay verdik. Bunun 4,5 milyar doları yerli üretim şeklinde, yerli ekonominin üretimi şeklinde gerçekleşecek. Bu da tabii genelde de sanayimizin üretim artışına önemli katkı sağlayacak. Bugünlerde yayınlanansanayi üretim rakamları da bizi gerçekten teşvik edici bir sonuç doğurdu" diye konuştu.

Ayrıca 12 milyar dolarlık sözleşmesi tamamlanan ya da planlanan projeyi de devreye soktuklarına dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bir güzel haber de 2016'nın ilk iki ayı içinde savunma sanayi ihracatımız yüzde 35 arttı. Geçen toplantılardan bugüne intikal eden iki önemli yeni gelişmeyi, gerçekleşen hususlar olarak paylaşmak isterim. Milli piyade tüfeği üretimimizi hedeflemiştik, bugün bana da prototip üretimi anlamında, seri üretime geçmek üzere takdim edildi. Ben önümüzdeki dönemde de bu yıl içinde de seri üretime geçecek, bu konuda emek veren bütün mühendislerimize, silahlı kuvvetleri mensuplarımıza, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na da teşekkür ediyorum. Çok önce gerçekleşmesi gereken bir hedefti. Yine kararlı bir şekilde bunu takip ettik ve iktidarlarımız döneminde, 2009'da alınan bir kararın bugün uygulanması mümkün olmuş oldu. Terörle mücadele ve çevre ülkelerdeki istikrarsızlıklar bağlamında çok önemli bir ihtiyaç olarak ortaya çıkan akıllı mühimmat üretimi, konusunda da çok önemli mesafeler alındı. Bunun artık Türkiye'de üretilmesi gerçekleşmiş oldu."

"ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJEYİ DEVREYE SOKUYORUZ"

Hava savunma sistemini milli proje olarak geliştirme kararı aldıklarını anımsatan Davutoğlu, "Bu konudaki son atılan adımlar ve paydaşlarla yapılan görüşmeler hakkında bilgi aldık. Bu proje aksamadan, herhangi bir kesintiye uğramadan devam edecektir. Bizim için hayati, varoluşsal bir proje olarak her zaman gündemimizde olacak" diye konuştu.

"ATAK helikopterlerinin özellikle motorlarının tümüyle millileşmesi konusunda çok önemli bir projeyi devreye sokuyoruz" bilgisini paylaşan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Yine İHA'ların, hatırlayacaksınız diğer müttefik ülkelerden silahlı predatör almak için yıllardır uğraşıyoruz. Silahlı İHA yapımı konusunda önemli bir aşamaya gelindi. Elektronik harp sistemi bağlamında, yine son derece önemli aşamalar kat edildi. Bunları arkadaşlarımızdan dinlemekten büyük mutluluk ve gurur duydum. Türkiye'nin bağımsızlığının, özgürlüğünün, istikbalinin en önemli garantisi milli savunmasanayisine sahip olmasıdır. İlan ettiğimiz her proje yakından takip edilecek. Bu çerçevede atılması gereken adımlar atılacak."

Toplantının özel bir gündeminin de 23 Temmuz'dan beri devam den terörle mücadele bağlamında sınır içinde ve sınır ötesinde yapılan operasyonlarla ilgili ihtiyaçlar olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Bu bağlamda önemli kararlar aldık, ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğümüz, MİT, Kara Kuvvetleri Komutanlığımız, Jandarma Genel Komutanlığımızın ihtiyaçlarının hiç kesintisiz ve hiç aksamadan sağlanması için gerekli talimatlar verildi. Bu konuda herhangi bir kaynak sıkıntısı yoktur" dedi.

"17 ATAK HELİKOPTERİ DEVREYE GİRECEK"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 10 ATAK helikopterinin teslimatının geçen yıl yapıldığını anımsatarak, şöyle devam etti:

"Şimdi 17 ATAK helikopteri devreye girecek. Terörle mücadelede ihtiyaç hissedilen diğer zırhlı araçları, tek tek ihtiyaç kalemlerini göz önüne alarak değerlendirdik. Hepsi hiçbir gecikmeye mahal olmaksızın karşılanacak. Özellikle şehirlerimizin, ilçelerimizin bu barikatlardan, mayınlardan temizlenmesi esnasında ihtiyaç hissedilen zırhlı araçlara da özel önem vereceğiz. İHA'ların sayılarının artması, teknolojilerinin geliştirilmesi anlamında da önemli mesafe kat edildi. İHA, bu terörle mücadelede ciddi katkılar sağlayan bir enstrüman. O bakımdan, İHA'ların daha da geliştirilmesi için yine memnun oldum. İHA'ların şu anki teknolojik donanımında artık yabancı herhangi bir desteğe ihtiyacımız yok. Bu önemli bir gelişme. Mayın tespit ve imha edilmesi konusunda yine gerekli teçhizat alımı, tedariki ve üretimi konusunda da değerlendirmeler yaptık."

"TERÖRLE MÜCADELE BAĞLAMINDA OLAN İHT,YAÇLAR GÖZDEN GEÇİRİLDİ”

MOBESE sistemlerinin yaygınlaşması ve teknik bir şekilde kullanılması konusunda da önemli kararlar aldıklarını bildiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gördüğünüz gibi dışarından gelebilecek tehditle ilgili olarak acil alınması gereken tedbirler var, bunlarla ilgili tedarik yöntemi başta olmak üzere gerekli adımlar atıldı. İkincisi, sınır içi ve ötesinde süren terörle mücadele bağlamında olan ihtiyaçlar gözden geçirildi. Hiçbir teçhizat eksikliği olmaksızın bunlar karşılanacak. Üçüncüsü, savunma sanayisinin millileşmesi ve tümüyle yerli bir niteliğe mümkün olduğunca ulaşılabilmesi için yeni bir savunma sanayikonseptinin ve stratejisinin geliştirilmesi için gerekli adımlar atıldı. Türkiye kendi geleceğini teminat altına alacaksavunma sanayinin altyapısına mutlaka kavuşacak."

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, Bölgesel Yolcu Uçağı Projesi'ne ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

"Bölgesel Yolcu Uçağı Projesi, biliyorsunuz geçen sene ilan ettiğimiz sivil ve askeri kullanım anlamında Türkiye'nin kapasitesini artıracak bir proje. Bunun yerli üretimi hem belli menzillerde sivil uçuşları kolaylaştıracak ama aynı şekilde askeri amaçla da kullanılabilecek şekilde imkan sağlayacak. Bu konuda Türkiye'nin kapasitesini artıracak proje. Askeri amaçlı da kullanacak şekilde bir imkan sağlayacak. Bu konuda toplantıda son gelinen aşama hakkında Savunma Sanayi Müsteşarımızdan bilgi aldık. İlgili şirketlerle de görüşülüyor. Projede herhangi bir aksama yok. En uygun yöntemle bu projenin devamı için gerekli tedbirler alınıyor."

Sayfa Yükleniyor...