Fazıl Say'ın Facebook hesabında "arabesk yavşaklığından utanıyorum" demesi, sanatçılar arasında tartışma başlattı. Say'a öncelikle Işın Karaca 'Türkiye’de yaşadığınızı hatırlatırım!' diyerek tepki gösterdi, sonrasında Orhan Gencebay, 'Fazıl böyle konuşursa, lafı on para etmez' dedi.

İlişkili Haberler


Tartışma 'Türkiye'deki klasik müzik dinleyicisinin azlığı ve bu müziği icra edenlerin elitist tavrı'na doğru sürüklenirken, klarnet sanatçısı Ecesu Sertesen 'arabesk tartışmasını gereksiz buluduğunu' söyleyerek, farklı bir öneriyi gündeme getirdi.

AKM'nin açılması için dev bir orkestra kurup, kültür merkezinin önünde 4 gün müzik yapmayı teklif eden sanatçı, "Fazıl'ın gündem yaratacak gücü var. O da bizimle çalsın, bu protestoyu dünyaya duyuralım" diyor.

AKM'NİN ÖNÜNDE BAŞKALDIRALIM
Sertesen AKM'nin kapalı kalması hakkında 'ne yapabiliriz?' diye çok konuşulduğunu, ancak hiçbir zaman uygulamaya geçilmediğini söylüyor ve şunları kaydediyor:

"Bu durumu sadece Fazıl Say'a da yıkmamalı. Tek o değil. Genco Erkal, Tuncer Tercan... Bizim yetiştirdiğimiz, yurtdışında da başarılı olan sanatçılar gelsin. AKM önünde, belki de hiç izin almadan, başkaldıralım. Orada dört gün boyunca müzik yapalım...

AZIZ, AMA SANATIMIZ GÜÇLÜ DİYELİM
Kendi kendimize kavga etmektense, "Biz azız, ama sanat olarak çok güçlüyüz" diyelim ve kapatılıp bitirilmemek için harekete geçelim. Bu konuda da başı kim çekecek; Fazıl Say, Rengin Gökmen gibi isimler...

Bu protestoyu dünya duyarsa, başarılı olabiliriz. Mesela bu kadar düzenlenen festival var; yurtdışından insanlar buraya gelmişken siz oraya gidip uyumadan müzik yaparsanız, dikkatleri toplarsanız. Bu da bir şeyler başlatır.

ARABESK DİNLEYENLER DE BİZE KATILSA...
AKM için bir şeyler yapılmaya çalışıldığında, konu çok çabuk sönüyor. Konserlerden daha çok bahsediliyor ve olay kendimize dönüyor. Halbuki bencil olmaktan ziyade, çoğulcu olmakta fayda var. Keşke bu AKM protestosuna, ki ütopik bir şey olduğunu, aslında gerçekleşemeyeceğini bilyorum, arabesk dinleyenler de katılsa. Fena mı olur?

HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ GELİNCE 'BU NE PERHİZ' DENDİ
Geçen sefer protestomuza Hüsnü Şenlendirici'yi çağırmışlardı. Tabii o zaman, "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" oldu. Daha fazla gazeteci toplamak için bunu yaptılar. Ama bir işe yaramadı. Ben diyorum ki, bu sefer daha büyük bir şey olsun. İdil Biret, Suna Kan gelsin. Biz herkese açığız. Ünlülerimizin hepsi gelsin. Gazeteciler Ahmet Hakan ve Rahşan Gülşan da gelsin. Büyük bir kitleye hep birlikte bir şeyler duyuralım.

Şu ana kadar 3-4 eylem yaptık başarılı olmadı, sonuncusunda ise sadece 100 kişi vardı."

FAZIL SAY DAHA DERİN BİR ŞEY SÖYLEMEYE ÇALIŞIYOR
Sertesen son iki güne damgasını vuran arabesk tartışmasını ise gereksiz bulduğunu söylüyor:

"Fazıl Say'ın söylemeye çalılştığı daha derin bir şey aslında. Arabesk konusunda, salt müzik olarak konuşuyorsa, haklı. O zaman dediğinin altına imza atarım. Ama bu müziği dinleyen topluma bunları diyorsa, haklı değil. Biz klasik müzik olarak yüzde 2’lik bir kesime hitap ediyorsak, ben arabesk dinleyenleri de kazanmak isterim. Ne olursa olsun insanlar konsere gelsin, kimseyi kaybetmeyelim.

Fazıl Say idol bir ağabey, çok iyi bir baba. Birazcık fazla üstüne gidildiğine inanıyorum.

Onun iktidarla ne kadar anlaşıp anlaşmadığı da göz önünde. Ertuğrul Günay ile yaşadığı sorunları da biliyoruz."