Sayın: Ya ölüm ya dirim çıkacak

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Ümit Sayın, 5 gündür açlık grevi yapıyor. Sayın, yaptığı yazılı açıklamada, “Buradan ya ölüm ya da dirim çıkacak” dedi.

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmada konuşan tutuksuz sanık İbrahim Benli, 20 yıldır tekstil ve konfeksiyon alanında faaliyet gösteren bir sanayici olduğunu, bankalarda yüksek kredi kullanabilecek bir ticari itibarı bulunduğunu söyledi.

İddianamede örgüt üyesi olarak suçlandığını, Ulusal Sanayici İşadamları Derneğinin (USİAD) üyesi olmasının buna kanıt olarak gösterildiğini öne süren Benli, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'i de 30 yıl önce üniversitede Türkiye İşçi Köylü Partisi'nin başkanıyken tanıdığını belirtti.

Benli, Perinçek'in başyazarı olduğu günlük Aydınlık gazetesi için para topladığını ifade ederek, ''Kontrgerilla, faili meçhullerle mücadele edecek günlük gazete çıkarmak için Hacıhüsrev, Halıcıoğlu ve Dolapdere'deki kahvehanelerde Ethem Sancak ile beraber para topladık. Savcı, 30 yıl önceki muhterem arkadaşım, eski yoldaşım Ethem Sancak'ı davet edip sorgulamış. Ben neden çağrılmadım. İşadamı olmak ayrıcalıksa ben de işadamıyım'' dedi.

Benli, daha sonra yapılan çapraz sorgusunda, eski AK Parti Milletvekili Turhan Çömez'le nasıl tanıştığı yönündeki soru üzerine, gazeteci Güler Kömürcü Öztürk'ün tanıştırdığını söyledi.

Üye Hakim Sedat Sami Haşıloğlu'nun, Benli'ye, Ermenistan'ın ilk başbakanı Ohannes Kaçaznuni'nin ''Taşnak Partisi'nin Yapacağı Bir Şey Yok'' adlı kitabının basımına sponsor olduğunu belirttiğini hatırlatarak, bu kitaptaki görüşlerin tamamına katılıp katılmadığını sordu. Aralarında Hayrettin Ertekin ve Fikri Karadağ'ın da yer aldığı bazı sanıklar itiraz etti.

“YA ÖLÜM YA DİRİM”
Tutuklu sanık Ümit Sayın, avukatlar aracılığı ile basın mensuplarına gönderdiği yazılı açıklamada, ''Suçsuz yere hapiste tutulduğu için 10 Mayıs’tan itibaren açlık grevine başladığını'' bildirdi.

Açıklamada, ''Buradan ya ölüm çıkacak, ya dirim'' diyen Sayın, hakkındaki suçlamaları da reddetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...