Saylan : Demokratik hakkını kullananlar cezalandırılıyor

Ergenekon operasyonu kapsamında ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın İstanbul'daki evinde de arama yapıldı.

13.04.2009 - 10:37

Saylan : Demokratik hakkını kullananlar cezalandırılıyor

Ergenekon operasyonu kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın İstanbul'daki evinde de arama yapıldı.


Prof. Dr. Saylan'ın Beşiktaş Arnavutköy Beyazgül Sokak'taki evine, sabahın erken saatlerinde gelen çeşitli şubelere bağlı polisler, arama çalışması başlattı.

Arama yapıldığı sırada eve gelen Türkan Saylan’ın ve ÇYDD'nin avukatı Hüseyin Karataş, Türkan Saylan'ın bir rahatsızlığı olmadığını ve polis memurlarının gayet iyi davrandığını ifade etti.

Avukat, "Neyle suçlanıyorsunuz" sorusunu "Ergenekon’dan, zaten ayrıntısını biliyorsunuz" diye yanıtladı. Polis evdeki aramalarını sat 12.45 sıralarında son verdi.

Saylan'ın avukatı Karataş polisin elinde aramayla ilgili mahkeme kararı bulunduğunu ancak gözaltına almaya yönelik karar bulunmadığını söyledi. Karataş Saylan'ın evinden bazsı belgelerin ve dosyaların alındığını bunların arasında AKP'ye açılan kapatma davasının iddianamesinin de bulunduğunu belirtti.

Prof. Türkan Saylan'ın oğlu Çağatay Sağlan, annesinin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

DEMOKRATİK HAKLARINI KULLANANLAR CEZALANDIRILIYOR
Türkan Saylan evinin penceresinden kapıda toplananlara yönelik bir konuşma yaptı. Saylan "Biz burada bir aileyiz. Türkiye'de bir dayanışma var. Dayanışme beğenmediğiniz şeylere karşı çıkmaktır. Demokratik haklarını kullananlar cezalandırılıyor. Bize bunu yapıyorlarsa kimbilir kimlere neler yapılıyordur. Herkesten hukuka saygılı olmasını istiyorum. Ben hiç kimsenin kılının zarar görmesini istemiyorum. Memlekete zarar gelsin istemiyorum. Ama maalesef başımıza neler geliyor. Maalesef Türkiye bunu yaşıyor" dedi.

Saylan evinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada da şunları söyledi:

"Polisler çok efendi davrandılar. Karar metnini verin dedim, verdiler okudum. Müzik CD’lerini aldılar. Evraklarımı aldılar. Yarım çuval tuttu. Onu liste yaptılar imzalattılar. Zaten küçücük bir ev. Kitaplara çok baktılar. Kitapları çok aradılar.

'NE ŞERİAT NE DARBE' DERİZ
Biliyorsunuz İstanbul'daki Cumhuriyet mitinglerinde bulundum. Beni İzmir’de konuşturmadılar. ÇYDD varsa 'ne şeriat ne darbe' deriz biz. Bir darbeden yanaymış gibi olamayız, çünkü değiliz. Ben 12 Eylül'den neler çekildiğini bilen bir insanım. Bu hayali kuran insanlar olabilir. Bunu hep söylediğim halde bir grup basın 'bu kadın ne zaman tutuklanacak' diye yazdılar."

DOKTORLARA FİŞİMİ ÇEKİN, DEDİM
Saylan hastalığının durumunun sorulması üzerine "Bir süre önce doktorlara benim fişimi çekin, dedim. Çok yorumluyorum kemoterapiden. Geçen hafta müthiş bir kötüleme oldu. Gideyim dedim, bu kadar acı çekilmez. Şimdi yemeye çalışıyorum. Biraz daha iyiyim. Arkadaşlar zorlaya zorlaya beni biraz daha iyi hale getirdiler.

Ben bunlara aldırmıyorum. Sağlığım nereye giderse gidecek. Ama kurmuş olduğumuz derneğimiz  sürecek. Biz hür türlü sömürüye, hırsızlığa muhalifiz." yanıtını verdi.

BURS BELGELERİNE EL KONULMASI
Türkan Saylan ÇYDD şubelerinde burs verilen öğrencilerin dosyalarına el konduğu haberlerinin kendisine ulaştığını belirterek "En çok ona kızdım. Bursiyerlerin de dosyaları alınmış. Şube başkanlarımızı tutukladılar. Bana yapılana kızmam ama başkalarına yapılana kızarım.

29 bin üniversite öğrencisi ne burs veriyoruz. Çok sayıda kız çocuğuna burs veriyoruz. Bunların dosyalarını alıyorlar, Kopya almadan gidiyorlar. Böyle bir şey varsa o çocuklar burslarını alamayacak. Bunun gerekçesini kim bize anlatacak.

Biz yıllarca Kaboğlu hocayla birlikte polise insan hakları dersleri verdik. Ne zaman ki 1 Mart tezkeresi geçmesin diye yazı yazdık . Bu iş buradan başladı. Çocuklarımızın burslarını alamaması beni çok rahatsız etti. Bu işin hukuka aykırı olduğunu birilerinin haykırması lazım. Hukukçu arkadaşlarla toplanıp çalışacağız. Türkiye’yi bu kadar küçük düşürecek şeyler olmaz. " diye konuştu.

Öte yandan Saylan'ın evinin önünde toplanan vatandaşlar evinde duvarına 'Hocam sizi kurda kuşa yem etmeyeceğiz', 'Yanınızdayız' yazılı notlar bıraktılar.

Vatandaşlan Türkan Saylan'ın evinin önündeki bekleyişini sürdürüyor.

Türk Tabipler Birliği de (TBB) yaptığı açıklamada "100 bin hekimle Türkan Saylan'ın arkasındayız" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...