Saylan: Yargısız infaz yapıldı

Ergenekon soruşturmasında başkanı olduğu ÇYDD'de arama yapılan Türkan Saylan, tüm kayıtların götürüldüğünü belirterek, ”Öğrencilerimiz burs bekliyor. Biz değil, öğrencilerimiz cezalandırıldı. Yargısız infaz yapıldı” dedi.

13.04.2009 - 19:29

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan, Ergenekon soruşturması kapsamında evinde ve ÇYDD'de arama yapılmasını NTV’ye değerlendirildi.


Türkan Saylan, şunları söyledi:

'NE ŞERİAT NE DARBE'
“İyi olmaya çalışıyorum. Ancak bir saat kadar dinlenebildim. ÇYDD olarak en doğal hakkımız olan Cumhuriyet mitinglerine katıldık. İstanbul’daki mitingin yöneticilerinden biriydim. O yüzden şart koştum, ‘Ne şeriat ne darbe denirsa varım’ dedim. Bu nedenle de sanırım İzmir mitinginde konuşturulmadım. Anlamıyorum.

'GARDIROP ATATÜRKÇÜSÜ' DEMİŞLER...
İsmi geçen birçok kişiyi tanımıyorum. Sayın Haberal’ı bile televizyonda görüyorum. Tanışmışlığım yok. Bizi ve derneğimizi de bu işin içine çekmek için büyük bir gayret içinde oldular. Bir de bana ‘Gardırop Atatükçüsü’ demişler... Sağolsunlar, yaptığımızın 10’da birini yaparlarsa şapkamı çıkarırım. ‘Atatürkçüyüm’ deyince ülkeye faydalı olmak gerekiyor diye düşünüyorum. Çok kızgınım. Bana yapılan şeyler beni üzmez. Ama şubelerimize gidip, yönetim kurulu üyelerimizi tutuklamaları çok ağrıma gitti.

ÇOCUKLAR PARASIZ MI KALSINLAR?
29 bin çocuğa burs vermişiz, 36 bin kız çocuğuna da destek vermişiz. Bütün öğrencilerimiz burslarını bekliyor. Haberal'ın bilgisayarlarını kopyalamaşılar, Bizim bilgisayar kayıtlarımızı kopyalamadılar. Biz zor durumda kaldık, bir nevi cezalandırılmış olduk. Biz değil bu gençler de cezalandırılmış oldu. Çocuklar bu ay parasız mı kalsınlar? Bütün tutanaklarımızı götürdüler. Bunun için çok kızgınım. Savcılara başvurduk. Umarım hukukun üstüğünlüğünü esas alınır ve burs belgelerini serbest bırakırlar. Elimizde olan hukuki her yolu kullanacağız. Türkiye hukuk devleti olduğunu anlayacak. Kimse başkaları üzerinde gücünü kullanarak yargısız infaz yapamaz. Bu yargısız infazdan ibarettir.

Biz çok iyi bir örgütüz. Genel Merkez'de işler kotarılır ve arkadaşlara bildirilir. Belki 1-2 tane yanlış yapan olmuş olabilir. ÇYDD olmak, darbeye ve şeriata karşı olmaktır. Biz Atatürkçüyüz. 12 Eylül’ü yaşamış insanlar olarak buna izin vermeyiz, tepkimizi gösteririz. Darbelerden Türkiye Cumhuriyeti bıkmıştır. Darbeler ülkeyi onlarca yıl geriye götürmüştür.

DAHA MİLİTAN OLMAMIZ İSTENDİ
Arkadaşlarla yürek birliği içersindeyiz. Hepimiz Atatürkçüyüz ama bizim daha militan olmamız isteniyor. Ama biz aşırı milliyetçiliğe kaçan militanlar olamayız. Olamayız; adımız çağdaş... Geriye değil, ileriye bakıyoruz. Bütün dünyayı kucaklayan bir Türkiye istiyoruz. Daha çağdaş insanlar yetiştirmemiz lazım. Biz bu kanaatteyiz. Ama birçok arkadaşımızla aynı ülküde de olsak, yurdumuzu aynı şekilde seviyor olsak bile ufak tefek farklılıklarımız oldu.

MİTİNGLER BU İŞİN İÇİNE ÇEKİLMEMELİ
Şener Eruygur’la aramızda tartışma olmadı. Ben kimseyle tartışmam ve kavga etmem. Kimseyi küçümsemem, herkese saygım var. Otelde buluşmamız, parti kurma niyetimiz... Kendileri bana bir görev vermeyi düşünmüş olabilirler. Ama bunu yaşamadım. Biz o gruplarda değil, organizasyon komiteleriyle birlikte olduk.

Düzenlediğimiz Cumhuriyet mitingleri izinliydi. Mitingleri bu işin içine çekmek, vatandaşın en doğal tepkisini engellemek demektir. Demokrasi ve çağdaşlaşma hakim olsun istiyoruz, bunun için de sonuna kadar savaşmaya devam edeceğiz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...