NTV

Schuman Meydanı’nda 26 tabut

Türkiye

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Türkiye’de son dönemlerde artan terör olaylarını kınamak için miting düzenlendi.

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlementosu’nun bulunduğu ünlü Schuman Meydanı’nda 50’ye yakın dernek temsilcisi ve 500’ü aşan kişi ellerinde Türk bayraklarıyla şehitleri anıp, terörü lanetlediler.

Türk kökenli politikacıların da destek verdiği miting, 29 Ekim Cumhuriyet bayramı ile anlamlı oldu. Gösteriyi düzenleyen ‘’Düzenleme Platformu’’ adlı sivil inisiyatife, Azeri Türkleri’nin yanı sıra, askerlik görevini güneydoğuda yapmış vatandaşlar katıldı.

Vatan gazetesinin haberine göre; Türk bayraklarıyla miting alanında toplanan kalabalık grup, teröre lanet yağdırdı. İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim’in okunmasıyla başlayan mitingte, AB binalarını gören cepheye, üzerlerinde Çukurca şehitlerinin fotoğrafları bulunan Türk bayrağına sarılı 26 tabutun başında bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

“Düzenleme Platformu” adına konuşan Erdoğan Öztemur, “Ülkemizde terör neticesi yaşamlarını yitiren şehitlerimizi anmak, terörü lanetlemek ve halkımızın acılarını paylaşarak AB’nin merkezinden ülkemizin yanında olduğunu duyurmak için bu mitingi düzenledik. Buradan ülkemiz üzerinde hesabı olanlara şunu haykırmak istiyoruz. Biz Türkü- Kürdüyle Çerkezi, Abazası ve Lazı ile biriz. Dün Çanakkale’de birlikte şehit düştük. Bugün Cumhuriyetimizin korunmasında da Kürt kökenli şehitlerimizi bağrımıza basıyoruz. Van depreminde Türk-Kürt birlikte yaşamını yitirdi. Acı karşısında birlik oldular acıları paylaşıyorlar. Bizim sorunumuz Kürtler değil, terördür. Tüm terörlerle beraber PKK terörünü de lanetliyoruz” dedi.

ŞEHİTLER ADINA KIRMIZI GÜL
Schuman Meydanı’ndaki mitinge katılanlar elerindeki kırmızı gülleri temsili tabutlara bıraktılar. Önce İstiklal Marşı ardından da Kuranı Kerim okundu. Gösteriyi düzenleyen “Düzenleme Platformu” adına konuşan Erdoğan Öztemur, mesajlarını başta AB olmak üzere, NATO, genel yerel hükümet yetkililerine de bizzat ileteceklerini söyledi.

VİYANA’DA TERÖRE LANET YÜRÜYÜŞÜ
Viyana’da “Şehitlerimizi anmak ve terörü lanetlemek” amacıyla bir yürüyüş yapan Türk vatandaşlar kentin merkezinde bulunan batı istasyonu önünde toplanarak parlamento binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe 5 binden fazla kişi katıldı.