Schumann'ın 193. doğum günü

Google, ünlü piyanist ve bestecilerden Clara Schumann'ın 193. doğum gününü kutladı.

Anadolu Ajansı 13.09.2012 - 10:54

Schumann'ın 193. doğum günü

Google ana sayfasında 'doodle' olarak adlandırılan logo, 13 Eylül 1819'da dünyaya gelen Clara Schumann anısına hazırlandı.

Almanya'nın Leipzig şehrinde doğan Clara Josephine Schumann, ilk derslerini, tanınmış bir müzik pedagogu ve piyanist olan babası Friedrich Wieck'ten aldı. Romantik Alman besteci Robert Schumann ile evliliğinden sonra Clara Schumann adını kullanan sanatçı, evliliğinden önce Clara Wieck olarak da üne sahipti.

Besteci Johannes Brahms'a yakın bir dostlukla bağlı olan Clara Schumann, bir yandan konserler verdi, bir yandan da öğretmenlik yaptı. 1878-1892 yılları arasında Frankfurt Yüksek Konservatuvarı'nda piyano profesörlüğü yapan Schumann, 61 yıllık konser kariyeri boyunca piyano konserlerinin format ve repertuvarında önemli değişikliklere öncülük etti.

Clara Schumann, 1896 yılında Frankfurt'ta vefat etti.

''Doodle'' olarak nitelendirilen özel tasarımlı logolar, 1999 yılından bu yana Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından kullanılıyor.

Doodle uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek dikkati çekmeyi amaçlıyor.

İnternet kullanıcıları, bu özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye, konuya özel daha ayrıntılı bilgilere erişebiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...