Sebahat Tuncel zorla mahkemeye götürülecek

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in ifadesinin alınması için yeniden ''günsüz olarak zorla hazır edilmesi'' kararı verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.06.2010 - 14:10

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in de aralarında bulunduğu, kapatılan DTP'nin kadın meclisi üyesi 23 kişinin ''suçu ve suçluyu övme'' suçundan yargılanmasına devam edildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın bugünkü duruşmasına bazı sanık avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, Sebahat Tuncel'in duruşmada hazır edilemediğini kaydederek, bu konuyla ilgili olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü’nce mahkemeye gönderilen cevapta Tuncel'in getirilememe nedeninin de belirtildiğini söyledi.

Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, sanık Sebahat Tuncel'in yeniden günsüz olarak savunmasının alınması amacıyla zorla hazır edilmesi için müzekkere yazılmasına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Tuncel hakkında, CMK'nin 146. ve 199. maddelerine göre günsüz zorla getirme emri çıkarıldığından, bu emrin yerine getirilmesi için yeniden müzekkere yazılmasına karar verdi.

Günsüz zorla getirme müzekkeresinin gereğinin yerine getirilmesi hususunun yasal ihtarat da yapılmak suretiyle bizzat Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yazılmasını ve yerine getirilmesinin istenmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı 7 Ekim’e erteledi.

Sayfa Yükleniyor...