Sebat Apartmanı önünde Dink için karanfilli protesto

Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın serbest bırakılmasına tepki gösteren bir grup, Sebat Apartmanı'nın önüne karanfil bıraktı. Eyleme CHP Genel Başkanı Özgür Özel de destek verdi.

Sebat Apartmanı önünde Dink için karanfilli protesto

Agos Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni 'i 19 Ocak 2007'de gazete binasının önünde düzenlediği silahlı saldırıda öldüren Ogün Samast tahliye edildi.

Tahliye kararına tepki gösteren Hrant'ın Arkadaşları adlı grup, Sebat Apartmanı'nın önüne karanfil bıraktı.

Saat 14.00'da Hrant Dink'in vurulduğu yerde toplanan eylemciler, "Hrant Dink'in anısına bir karanfil bırakıyoruz ve bir kez daha adalet talebimizi haykırıyoruz." dedi.

Yağmur altında yapılan eyleme Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katıldı.

Sebat Apartmanı önünde Dink için karanfilli protesto - 1

"KÖTÜLÜĞÜ HEP BERABER YENECEĞİZ"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Önümüzdeki günlerde tam 17 yıl olacak. 17 yıl önce tam burada bir güvercini vurdular. Geçtiğimiz hafta da birileri bir güvercin katilini serbest bıraktı. Güvercini vurduranlar zaten hiç yargılanmadılar." dedi.

"Bu en başta Dink ailesine, Ermeni cemaatine yapılmış çok büyük bir saygısızlık çok büyük bir meydan okumadır." diye konuşan Özel, "İncindiler, üzüldüler ve bir kez daha kahroldular. Hepimiz incindik, hepimiz kahrolduk ve hepimize şunu hissettiriyorlar. Bu ülkenin derin, karanlık güçleri iş başındadır." ifadelerini kullandı.

Kötülüğü ancak iyiliğin haklılığınin yenebileceğini dile getiren Özel, şöyle devam etti:

"Biz iyi insanların, Dink ailesinin, Hrant Dink'in arkadaşlarının, Ermeni cemaatinin, Cumartesi Anneleri'nin, 8 Mart'larda İstiklal'e çıkarılmayan kadınların, 1 Mayıs'larda Taksim'e çıkarılmayan işçilerin, alın teri, emeği sömürülenlerin, ezilenlerin işkenceden geçirenlerin, öldürülen kadınların hepsinin birden yanında ve arkasında cesaretle durmak durumundayız. Cesur olacağız. Çağrıldığımızda koşup geleceğiz. Bundan sonra bu ülkede kötülük kazanmasın isteyen herkese çağrımdır. Rakel Dink 17 yıldır gözümüzün içine bakıyor. Ama kötüler gözünüzün içine bakamazlar. Onlar kaçarlar saklanırlar. İyi insanlar bundan sonra birlikte cesaret göstersinler. Kötülüğü hep beraber yeneceğiz geleceğiz söz veriyorum." dedi.

Sebat Apartmanı önünde Dink için karanfilli protesto - 2

"16 YILLIK SÜREN HUKUKSUZLUK VAR"

Grup adına konuşan Bülent Aydın ise "Biz bu dava başladığı günden itibaren gerçek suçluların yargılanmasını istedik. Bu hiçbir zaman olmadı. 3-5 tana tetikçiyle bu davayı kapatamazsınız dedik. Yaşı küçük tetikçi mahkemenin verdiği cezayı doldurdu ve çıktı. Bu bir infiale neden oldu. Bu çok doğal. Bunun arkasında yüz yıllık kötülük var. Bunun arkasında 16 yıldır süren hukuksuzluk var." diye konuştu.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...