'Seçilemeyen vekile maaş' yargıda

Danıştay, son seçimler öncesinde milletvekillerine 3 aylık dönem için peşin ödenen maaşın milletvekili seçilemeyenlerden geri alınmasını engelleyen kanun hükmünü Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.

NTV Haber 27.07.2009 - 10:56

'Seçilemeyen vekile maaş' yargıda

Danıştay 11. Dairesi, bir avukatın açtığı dava nedeniyle gündemine aldığı kanunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması için oy birliği ile Anayasa Mahkemesine başvurma kararı aldı.

Kararda meclis üyelerine ödenen aylık ödeneklerin bu sıfatların kalkması halinde takip eden ay başından itibaren kesileceğinin hükme bağlandığı hatırlatıldı.

22 Temmuz'da yapılan geçen seçim öncesinde milletvekillerinin Temmuz-Ağustos-Eylül maaşlarını aldığına dikkat çekilerek, Ağustos ve Eylül aylarına ait önceden ödenen aylığın geri alınmadığı ifade edildi.

ANAYASA: ÜCRET EMEĞİN KARŞILIĞIDIR
Anayasaya göre ücretin emeğin karşılığı olduğuna vurgu yapan daire, ödemelerin meclis üyeliği sıfatı sona erenlerden geri alınmasını engelleyen hükmün de Anayasaya aykırı olduğu tespitinde bulundu.

Daire kararında, "İlgili kanun hükmünün Anayasa'nın eşitlik ilkesine, hiçbir kişiye aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamayacağı kuralına da aykırı olduğu" tespitine yer verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...