Seçim haritası 4 yılda böyle değişti

Seçim haritası uzaktan bakıldığında çok değişmedi. Ancak Batı'da Aydın CHP'ye geçti, Doğu'da bağımsızlar Van ve  Mardin'i Ak Parti'den aldı. Güneyde Mersin ve Osmaniye AK Parti'ye geçti.

Haberler 12.06.2011 - 22:01

Seçim haritası 4 yılda böyle değişti

Her seçim sonrası, oy oranlarına kuşbakışı değerlendirme şansı veren haritası yine ilginç ayrıntılarla dolu.


2007 seçimlerinde Doğu'da ve Batı'da 13 il dışında birinci parti çıkan AK Parti, bu kez 14 ilde rakiplerinin gerisinde kaldı.

Marmara bölgesinde Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne'de yine birinci parti olmayı başaramayan AK Parti'nin bu illerde oy oranını yükselttiği görülüyor. Ancak CHP, bu illerde AK Parti'ye oranla daha fazla oy aldı.

Ege Bölgesi'nde önceki seçimlerde İzmir ve Muğla'da birinciliği CHP'ye kaptıran AK Parti'nin kaybetiği iller arasına Aydın da katıldı.

Ancak buna rağmen AK Parti, İzmir'de yüzde 6.4, Aydın'da yüzde 6.5 ve Muğla'da yüzde 7 oylarını artırmayı başardı.

Akdeniz Bölgesine bakıldığında ise geçen seçimlerde MHP'nin birinci çıktığı Mersin'de bu kez kazanan AK Parti oldu. Oyların açıldığı yüzde 85'e kadar iki parti başa baş gitse de son yüzde 10'da Ak Parti arayı açtı.

Güneyin kazanılan ikinci kenti ise MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye oldu. AK Parti Osmaniye'yi yüzde 3'lük bir farkla kazandı.

Tunceli bu seçimde yine sürpriz yapmadı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, memleketinde birinci parti çıkarak tüm vekilleri kazandı. Bu kenteki sürpriz ise Ferhat Tunç oldu. Meclise girmesi beklenen bağımsız aday yeterli oranda oy alamadı.

AK Parti'nin Doğu'da kan kaybettiği iller ise Batman, Mardin ve Van oldu. 2007'de birinci çıktığı bu illerde çoğunluk bu kez bağımsızlara geçti.

Daha önce  bağımsızların önde olduğu Muş, Şırnak, Hakkari ve Diyarbakır'da sonuç değişmedi.

Seçim haritasında farklı bir renk olarak görünen Iğdır da el değiştiren iller arasına girdi. 2007'de bağımsızların birinci çıktığı kent bu kez MHP'ye geçti.

Sonuçları öğrenin

Sayfa Yükleniyor...