Saadet ve Büyük Birlik seçim beyannamesini açıkladı

Seçime birlikte girme kararı alan Saadet Partisi ve BBP'nin seçim vaatleri açıklandı. İki genel başkanın açıkladığı beyannamede ekonomik vaatler dikkat çekiyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.04.2015 - 19:35

Saadet ve Büyük Birlik seçim beyannamesini açıkladı

Seçime birlikte girme kararı alan Saadet Partisi ve BBP'nin seçim beyannamesinde, "işçi, memur ve emekliye yüzde 50 zam, Ramazan ve Kurban bayramlarında ikramiye, asgari ücretten vergi alınmaması" vaatleri bulunuyor.

Saadet Partisi ve BBP'nin seçim beyannamesi, Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen toplantıyla açıklandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin okuduğu beyannamede, terörün sonlandırılması, sosyal birliğin ve kardeşliğin tesis edilmesi, hukukun yeniden yapılandırılması bulunuyor.

SEÇİM BARAJI KALKACAK

Siyasetin finansmanının şeffaflaştırılması, siyasi sorumluluğu bulunmayan Cumhurbaşkanına tahsis edilen örtülü ödeneğin iptali sözü verilen beyannamede, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması taahhüdünde bulunuldu.

Referandum müessesesine daha fazla işlerlik kazandırılması ve vatandaşların kanun teklifi vermesinin önünün açılaması sözü verilen beyannamede, şunlar kaydedildi:

"Medya objektif ve tarafsız olacak, medya patronları sadece medya ile ilgili alanlarda faaliyet gösterecek. Savcılar ile hakimler yapısal ve kurumsal olarak birbirinden ayrılacak, iddia ve savunma işlevini yerine getiren savcılar ile avukatların konumları denk hale getirilecek. İnsan hakları ihlalleri konusunu ele alan, 'İnsan Hakları İhtisas Mahkemeleri' kurulacak.

Kırsal kalkınma desteklenecek. Herkes kendi işinin sahibi olacak, kırsal kalkınma için 'Yeni Nesil Kooperatifler'in kurulmasına öncülük edilecek. 'de işsizlik, kalkınma ve dışa bağımlılık problemi, sanayileşme yolu ile bilgi ve teknoloji üretilerek çözülecek. Devletin 450 milyar lira tutarındaki iç borcunun bir kısmı, kamunun kamuya olan borçlarının silinmesi yoluyla, bir kısmı uzun vadeli bir plan dahilinde Merkez Bankası kaynakları vasıtasıyla, kademeli olarak sıfırlanacak. Asgari ücret açlık sınırının altında olmayacak ve asgari ücretten vergi alınmayacak."

Beyannamede, mayınlı arazilerin tarıma açılması, şeker fabrikalarının özelleştirilme kapsamından çıkarılması, tarım işçilerinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi, esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ'lerin sorunlarının çözümü, milli demiryolu sözü verildi. Enerjideki kayıp, kaçak bedellerinin, vatandaşın üzerinde yük olmasının önleneceği taahhüdünde bulunuldu.

ÖĞRENCİLERE BEDAVA SERVİS

Atanamayan öğretmenlerin sorunlarını çözme vaadinde bulunulan beyannamede, diğer taahhütleri ise şöyle yer aldı:

"Üniversite harçları kalkacak. Üniversite öğrencilerimize, gönüllülük esasına göre, burs karşılığı yarı zamanlı danışman/rehber olarak çalışma imkanı sunulacak. Zorunlu öğretim kapsamındaki ilk, orta ve lisedeki öğrencilere ücretsiz servis hizmeti ve bedava öğle yemeği verilecek. YÖK kaldırılacak. Beşikten mezara kadar herkes sağlık sigortalı olacak, yeşil karta ve herhangi bir ek ödemeye gerek kalmadan sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılacak. Vatandaşların eczanelerde borçlu olduklarını öğrendikleri katkı payı ödemeleri kaldırılacak.

Memurlara grevli toplu sözleşme, emeklilere toplu sözleşme hakkı verilecek. Er ve erbaşlara asgari ücret oranında askeri ücret verilecek. Çalışanların kıdem tazminatları korunacak. Banka kredisi ve kredi kartı borcu olanların borçlarını kolayca ödeyebilmeleri için, borcun faizi tamamen silinecek, ana borç ise taksitlendirilerek vatandaşımız bankaların elinden kurtarılacak. Emeklilere, memurlara, ikramiye alamayan kamu işçilerine, dul, yetim ve şehit yakınlarına, yaşlı ve kimsesiz maaşı alanlara Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye verilecek."

Evlenecek her çifte brüt asgari ücret kadar karşılıksız ödeme yapma sözü verilen beyannamede, "Evlenen çiftlere faizsiz evlenme kredisi,yüzde 50 ücret artışı ve asgari ücretin bin 500 lira olması ile vatandaşlarımızın gelirleri artacak, artan toplam taleple birlikte, ekonomi canlanacak, işsizlik azalacaktır" ifadesi kullanıldı.

DOĞUM YAPANA MAAŞ

İşsizlik Fonu, "İş Edindirme Fonu"na dönüştürülmesi taahhüdünde bulunulan beyannamede, şu sözler verildi:

"Doğum yapan anneye bir yıl boyunca destek olarak, 'işsizlik maaşı' verilecek. Engelliler için istihdam imkanları artırılacak, kamuda engellilere açık kontenjanlar derhal doldurulacak. Engelliler için bir 'Engelli Fonu' kurulacak. 65 yaş maaşına yüzde 100 zam yapacağız. Emekli maaşları yüzde 50 oranında artırılacak. Ayrıca bankaların memurlara ödediği promosyon oranında emeklilerinde banka promosyonundan yararlanması sağlanacak. Emeklilikte yaş değil, hizmet süresi esas alınacak. Türkiye'nin AB'ye üye olmasına karşıyız, AB'ye tam üyelik yerine, eşit koşullarda karşılıklı ikili ilişkiler içinde olmayı doğru buluyoruz."

Beyannamede, terör suçu ve kadın cinayetlerine karşı idamın geri getirilmesi taahhüdünde de bulunuldu.

Beyannameyi açıklarken, kendilerine "Bu kaynakları nasıl bulacaksınız " diye sorulduğunu belirten Kamalak, 1996'da nasıl kaynak buldularsa, öyle bulacaklarını söyledi.

Beyannameyi açıkladıktan sonra Kamalak ve Destici, herkesi, bu ittifak altında birleşmeye çağırdı.

TOPLANTIDAN NOTLAR

Kamalak ve Destici, toplantının yapıldığı salona el ele gelerek, partilileri selamladı.

"Muhsin başkan, Mücahit Erbakan", "Milli ittifak iktidar olacak", "Milli ittifak, milli iktidar", "Sevgi, barış, kardeşlik ittifakta birleştik" sloganlarının atıldığı salona, eski başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan, eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Kamalak ve Destici'nin fotoğrafları asıldı.

Partinin Mardin milletvekili adayı eski Cumhurbaşkanlarından merhum Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal ile Muhsin Yazıcoğulu'nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu toplantıya katıldı.

Toplantı sonunda, salondakiler "milli ittifak" andını okudu.

İttifak, seçim kampanyasında, "Kendine gel, Saadet'e gel", "Hemşehrim sen de gel", "Birlikteyiz, Saadet'teyiz" sloganları ile"Saadete gel" ve "Birlikteyiz" şarkısını kullanacak.

Sayfa Yükleniyor...