Seçimde eylem hazırlığı yapan DAEŞ’lilere operasyon: 2 tutuklama

Konya'da seçim günü için eylem hazırlığında olduğu tespit edilen terör örgütü DAEŞ üyelerine yönelik MİT ve polisin ortaklaşa düzenlediği operasyonunda gözaltına alınan 6 kişiden 2’si tutuklandı. Tutuklanan şüphelilerden grubun sözde lideri olduğu öne sürülen A.H.’nin eylem için mühimmat temin etmeye çalıştığı tespit edildi.

Seçimde eylem hazırlığı yapan DAEŞ’lilere operasyon: 2 tutuklama

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele şubesi ekipleri, terör örgütü DAEŞ adına çatışma bölgelerinde eğitim görüp, tekrar ’ye dönen ve Konya’ya yerleşen A.H.’nin, kentte grup oluşturduğu ve 28 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci oylaması için eylem hazırlığı yaptığını tespit etti.

Ekipler, geçen hafta perşembe günü operasyon düzenledi. Özel harekat polislerinin de destek verdiği operasyonda Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerinde 6 farklı adrese baskın yapıldı. A.H. ile Konya’da irtibat kurduğu ve Suriye’de DAEŞ adına infazlar gerçekleştirdiği belirtilen H.E. ve Y.B., M.C., S.P. ve Z.D. gözaltına alındı.

Seçimde eylem hazırlığı yapan DAEŞ’lilere operasyon: 2 tutuklama - 1

ÖRGÜT YÖNETİCİLERİYLE GÖRÜŞTÜĞÜ TELEFONU ALT KATA ATMIŞ

Şüphelilerden A.H.’nin eylem için mühimmat temin etmeye çalıştığı belirlendi. Polisin baskını sırasında A.H.’nin cep telefonunu 5’inci kattaki dairesinden alt kattaki dairenin penceresinin pervazına attığı tespit edildi. A.H.’nin cep telefonuyla örgütün sözde yöneticileriyle seçime yönelik saldırıyla ilgili yazışma ve görüşmeler yaptığı saptandı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından şüpheliler adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden A.H. ile H.E. tutuklandı, Y.B. yurt dışı yasağıyla olmak üzere 4 şüpheli ise serbest bırakıldı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...