'Seçimin en büyük sürprizini CHP yapacak'

Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerinin sahipleri seçime günler kala partilerin performanslarını değerlendirerek  seçim tahminlerini açıkladı.

26.05.2011 - 17:07

A&G'den Adil Gür, KONDA'dan Tarhan Erdem ve Metropoll'den Prof. Dr. Özer Sencar, Cumhuriyet Gazetesi için seçim sürecini ve partilerin performanslarını değerlendirdi.

ADİL GÜR: "SEÇİMİN SÜRPRİZİ DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DAN ÇIKACAK"
2009 yerel seçim sonuçlarını yüzde 100’e yakın bir oranla doğru tahmin eden Adil Gür, bu seçim süreci için yaptığı tahminlerde CHP’nin Doğu ve Güneydoğu'daki beklenmeyen ilerlemesine dikkat çekti.

CHP’nin bazı kentlerde oylarını rekor düzeyde arttıracağını ve hiç vekil çıkartamadığı illerden milletvekili çıkartacağını ifade eden Gür şunları kaydetti: "Değişen CHP’nin Kürt sorununa bakışındaki değişikliğin, çözüm önerileri çok net olmasa da etkili olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle daha önce oy alamadığı Batman, Diyarbakır, Muş, Van, Şırnak, Hakkâri gibi illerde önceki dönemde aldığı oylarda yüzde 300’ler, 500’ler hatta 1000’ler oranında oy alacağını düşünüyorum.

Örneğin daha önce yüzde 2 oy aldığı bir yerden bu seçimlerde yüzde 20 alabilir. Bu seçimlerde bu bölgelerde hem BDP’nin hem CHP’nin oylarının artacağını, AK Parti’nin de bir ölçüde gerileyeceğini öngörüyorum."

'Kasetler MHP’nin oylarını etkilemez'
Kaset skandalı nedeniyle sarsılan MHP’nin oylarının son 1 yıldır zaten ülke barajı sınırında olduğunu vurgulayan Gür, MHP ile ilgili değerlendirmesine şöyle devam etti:

"MHP’nin sıkıntısı aslında kasetlerle ilgili değil. Kasetlerin iki tip etkisi var; ‘partiyi hiç etkilemiyor’ demek doğru değil. Bu kasetlerden dolayı partinin mağdur olduğunu düşünüp partiyi bugüne kadar ikinci tercih olarak gören, başka partilere kayanların bir bölümü partiye sahip çıkabilir. İkincisi, bu partinin yöneticilerinin büyük bir bölümü şaibeli işlere karıştı diye kafalarında soru işareti belirip oy vermekten vazgeçenler olabilir. Ama ben, MHP’nin oylarının bu kasetlerden dolayı ne 3-4 puan düşeceğini, ne de 3-4 puan yükseleceğini sanmıyorum. MHP’nin alacağı oyu kasetler belirlemeyecek, Türkiye’nin sorunlarına dair yaklaşımları ve seçim kampanyasını yönetişi belirleyecek."

Bu seçimlerde en önemli sürprizinin Doğu ve Güneydoğu’dan çıkacağını vurgulayan Gür, hem BDP’nin hem CHP’nin oylarının artacağını, AK Parti’nin de bir ölçüde gerileyeceğini öngörüyorum.” dedi.

ÖZER SENCAR : "KASETLER BARAJ RiSKiNi KALDIRDI"

Metropoll Araştırma Şirketi’nin sahibi Prof. Dr. Özer Sencar kaset tartışmalarınnın MHP’yi “mağdur” konumuna düşürdüğünü vurguladı.

Sencar: "Partinin mağdur duruma düşmesi ülkücü, eskiden MHP’li olup şimdi CHP ve AK Parti’ye yönelen insanları geri çekebilir. Bizim henüz üzerindeki çalışmaları bitirmediğimiz bir araştırmamıza göre partinin oyları mayıs ayı başına oranla 1 puan yükseldi. Bu araştırma 6 kişinin istifasından sonra yapıldı. Ben, yeni gelişmeler olmazsa bugüne kadar Bahçeli’nin üslubu nedeniyle partiden uzaklaşan insanların bir kısmının geri döneceğini düşünüyorum. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; ben MHP’nin baraj riskini atlattığını düşünüyorum. 6 aydır baraj sorununu dile getirdim ama bu riskin neredeyse kalmadığını düşünüyorum." dedi.

'Kılıçdaroğlu’nun dili etkili ancak AKP’nin önüne geçemez'
Kılıçdaroğlu’nun kullandığı dilin vatandaşı etkileyeceğini ancak, AK Partililerin söylemlerinin daha etkili olduğunu ifade eden Sencar, “AK Parti geleceğe yönelik beklentiler oluşturma ve yaptıklarını sunmada daha başarılı. Kılıçdaroğlu’nun söylemleri güzel ancak biraz abartılı. Eğer vaatlerde ölçüyü kaçırırsanız kaybedersiniz. Ben böyle bir risk görüyorum” dedi. Sencar, Bahçeli’nin ise başarısız bir süreç geçirdiğini belirterek, “Vücut dili çok fakir, çok öfkeli bir üslubu var” diye konuştu. Sencar CHP’nin Doğu ve Güneydoğu’da oy arttıracağını da öngördüğünü söyledi.

TARHAN ERDEM: 'LİDERLERİN SERT ÜSLUPLARI PRİM YAPMIYOR'
12 Eylül referandum sonuçlarını en yakın tahmin eden KONDA Araştırma’nın sahibi Tarhan Erdem liderlerin sert üsluplarının halktan prim almadığını vurguladı. Erdem, “1953’ten bu yana siyasi hayatı takip ediyorum. O günden beri gözlemlediğim şey, halkın sertlikten hoşlanmadığı, bunu hoş karşılamadığıdır” dedi.

'Kaset skandalı MHP’yi etkilemez'
Kaset skandalının MHP’ye oy getirmeyeceği gibi oy da kaybettirmeyeceğine inandığını söyleyen Erdem, “Tabii ki köy kahvelerinde, sağda solda konuşuluyordur ama bunun kimsenin hayatında bir değişiklik yarattığını sanmıyorum. İnsanların fikirlerinde etkili olacağını düşünmüyorum” dedi.

Bir partinin baraj altında kalmasının 2-3 aylık bir sürecin etkisi olamayacağını anlatan Erdem, “Bu yüzden geriye bakmak lazım, 2008’de, 2009’da, 2010’da neler olmuş, neler söylenmiş, hangi tercihlerde bulunulmuş. Kaset bazı insanlar üzerinde etkili olabilir ama, yüzde 15-16’lardan gelen bir partinin 4 puan kaybetmesi demek, 1.5 milyon seçmenini kaybetmesi demektir. Bu yorum bence kolaya kaçmaktır” dedi.

'Kılıçdaroğlu’nun söylemleri iktidar olmak için yeterli değil'
Türkiye’de seçmenin yüzde 85’inin kanaatinin belli olduğunu, liderlerin geri kalan yüzde 15’i kendi saflarına çekmek için çabaladığını vurgulayan Erdem, şöyle devam etti:

"Bu seçim farklı, 2007’de de kutuplaşma vardı ama bu sefer daha farklı bir seçim, kutuplaşmanın tesiri altında halkın bütün algı duyguları kapalı. Dolayısıyla sözler fazla etkileyecek gibi görünmüyor. Seçmenin hemen hemen 85-90’ı belli bir insanın söylediğini doğru kabul ediyor. öbürü etmiyor. Liderler yüzde 15’lik bir kesimin fikrini değiştirmeye çalışıyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...