Şehir Tiyatroları yönetmeliği davalık oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP Grubu üyeleri, 'Şehir Tiyatroları Şube Müdürlüğü'nün Görev ve Çalışma Yönetmeliği''ne ilişkin kararının iptali talebiyle dava açtı.

Anadolu Ajansı 08.05.2012 - 15:15

Şehir Tiyatroları yönetmeliği davalık oldu

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP Grubu üyeleri, ''Şehir Tiyatroları Şube Müdürlüğü'nün Görev ve Çalışma Yönetmeliği''ne ilişkin kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle İstanbul İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

Belediye Meclisi üyesi Tuncer Özyavuz ile Fahrettin Kayhan, dava dilekçesini avukatları Songül Sune Beğenmiş aracılığıyla Yenibosna'daki İstanbul İdare Mahkemesi'ne iletti.

Dava dilekçesinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 12 Nisan 2012 tarihinde ''Şehir Tiyatroları Şube Müdürlüğü'nün Görev ve Çalışma Yönetmeliği''ne ilişkin aldığı kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması talep edildi.

Dilekçede, çıkarılan yeni yönetmeliğin tek amacının, bir sanat kurumu olarak düzenlenen ve çalışmalarını şimdiye kadar bu şekilde sürdüren bir kurumun, şube müdürlüğü konumuna getirilerek, anayasa ile güvence altına alınan sanat özgürlüğünün yok edileceği savunuldu.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da İstanbul İdare Mahkemesi binası önünde yaptığı basın açıklamasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın Şehir Tiyatroları'nın çalışma yönetmeliğine ilişkin yaptığı değişikliği, CHP olarak mahkemeye taşıdıklarını belirtti.

Salıcı, ''Bunu sadece bizim yargıya taşımamız yetmez. Bu konudan etkilenen bütün sanatçı dostlarımızın, bütün vatandaşlarımızın da konuyla ilgili dava açmalarını talep ediyoruz'' dedi.

AK Parti'nin şu ana kadar toplumda kavga etmediği hiç bir kesim kalmadığını, doktorlarla, öğretmenlerle, işçilerle kavga ettiğini ileri süren Salıcı, ''En son tiyatrocu arkadaşlarımızla, sanatçılarla da kavga etmeye başladı'' diye konuştu.

Şu andaki yönetmeliğin dışarıdan ihale ile oyun alma yolunu açtığını belirten Salıcı, ihale ile oyun almanın temel mantığının bugün şehir tiyatrolarını, yarın devlet tiyatrolarını ödeneksiz bırakmak, devletin sanata desteğini tamamen ortadan kaldırmak olduğunu iddia etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...