Afrin şehitlerine veda

Afrin'de şehit olan 7 asker son yolculuklarına uğurlandı. Tank saldırısında şehit olan 5 asker ile operasyon sırasında şehit olan 2 asker memleketlerinde toprağa verildi.

Anadolu Ajansı 05.02.2018 - 20:06

Afrin şehitlerine veda

Zeytin Dalı Harekatı’nda Suriye'nin Afrin bölgesinde tankın isabet alması sonucu şehit olan 5 asker son yolculuklarına uğurlandı.

Şehitlerin cenazeleri, Gaziantep Havalimanı'ndaki törenin ardından memleketlerine uğurlandı.

Tank Teğmen Muhammed Cihangir Çubukçu'nun cenazesi, memleketi Şanlıurfa'da toprağa verildi. Şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, Gaziantep'te düzenlenen törenin ardından merkez Eyyübiye ilçesindeki Ulu Cami'ye getirildi.

Burada şehidin fotoğrafını ve Türk bayrağını elinden düşürmeyen annesi Yasemin, babası Mehmet ve ağabeyinin askeri kamuflajını giyen kardeşi Ceren, gözyaşı döküp, şehidin tabutunu öptü.

Törene katılan ve zaman zaman duygulandığı görülen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da şehidin ailesini teselli etti. Şehidin naaşı İl Müftüsü İhsan Açık'ın duası ve cenaze namazının ardından defnedildi.

Tankçı Sözleşmeli Er Nurullah Seçen'in cenazesi, memleketi Konya'nın Ereğli ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Konya Havalimanı'ndan alınan şehidin cenazesi, karayoluyla Ereğli ilçesi Cinler Mahallesi'ndeki babaevine getirilerek "helallik" istendi.

Şehit Seçen'in naaşı daha sonra silah arkadaşlarının omzunda Ulu Cami'ye getirildi. Şehidin yakınları, tabutu başında uzun süre gözyaşı döktü.

Oğlunun kamuflaj ve beresini giyen baba Sedat Seçen, şehidin tabutunun başındaki fotoğrafına sarılıp öptü.

"VASİYETİNİ TUTUYORUM"

Şehit oğlunun vasiyeti olduğunu söyleyen Seçen, "Bize, 'Şehit olursam sakın ağlamayın' derdi. Vasiyetini tutuyorum. Dimdik ayaktayım yavrum, ağlamayacağım. Vatan ve ordumuz sağ olsun" dedi.

Aynı saldırıda yaralanan şehit Seçen'in komutanı Uzman Çavuş Sedat Kurtoğlu ile dört silah arkadaşı, berelerini tabutun üzerine bıraktı.

Sağlık görevlilerinin yardımıyla ayakta duran şehidin aynı yaştaki kuzeni Muammer Seçen'i, arkadaşları teselli etmeye çalıştı.

Şehidin cenazesi, İl Müftüsü Ali Akpınar'ın kıldırdığı namazın ardından Meydanbaşı Mezarlığı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Tankçı Uzman Onbaşı Fırat Karaca'nın cenazesi Muş'a getirildi. Havalimanında düzenlenen törende gözyaşlarını tutamayan şehidin annesi Ziyamet Karaca'yı askeri yetkililer teskin etti. Vali Aziz Yıldırım, şehidin babası Alican Karaca'ya başsağlığı diledi.

Şehit Karaca'nın cenazesi Çağlayan Camisinde öğle namazının ardından toprağa verildi.

Törene, Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, ilçe kaymakamları, kurum amirleri ve şehidin yakınları katıldı.

ŞEHİDİN ÜNİFORMASINI GİYDİLER

Tankçı Uzman Onbaşı Halil İbrahim Aygül'ün cenazesi ise memleketi Çorum'da toprağa verildi.

Gaziantep Havalimanı'ndaki törenin ardından uçakla Merzifon Havaalanı'na getirilen 26 yaşındaki şehit Aygül'ün naaşı, buradan da konvoy eşliğinde karayoluyla Çorum'un Alaca ilçesine getirildi. İlk olarak ailesinin yaşadığı Denizhan Mahallesi'ndeki evin önüne getirilen şehidin cenazesi, helallik alınmasının ardından Cumhuriyet Meydanı'na götürüldü.

Şehidin annesi Zeynep, babası Mustafa, kardeşleri Fatma Nur ve Muharrem Aygül ile nişanlısı Esma Dursun, Türk bayrağına sarılı tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Şehidin kardeşleri ile nişanlısı, törende şehidin üniformasını giydi.

Tören mangasının tabutu omuzlara aldığı sırada şehidin bir yakını, "Güle güle git Halil. Seni bu tabuta koyanlar yerin dibine girsin yansınlar. O kimseyi incitmedi siz onu incitmeyin" dedi.

Öğle namazına müteakip düzenlenen törende şehidin öz geçmişinin okunmasının ardından İl Müftüsü Ahmet Akın tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Şehidin cenazesi ilçe mezarlığındaki Şehitlik'te toprağa verildi.

YAZA DÜĞÜNÜ VARDI

Cenaze törenine şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Mühimmat Komutanı Tuğgeneral Selami Arslan, Garnizon Komutanı Albay Çetin Öcal, İl Jandarma Komutanı Albay Abdurrahman Başbuğ, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yaklaşık 1,5 yıl önce göreve başladığı öğrenilen Aygül'ün bir süre önce nişanlandığı ve yaz aylarında düğün yapmayı planladığı belirtildi.

Aynı saldırıda şehit olan uzman çavuş Ufuk Aktağ, memleketi Giresun'da toprağa verildi. 29 yaşındaki Aktağ'ın cenazesi, Gaziantep'teki törenin ardından askeri uçakla Ordu-Giresun Havalimanı'na getirildi. 

Şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, meslektaşlarının omuzlarında taşınarak cenaze nakil aracına konuldu.

Cenazenin getirilişi sırasında şehidin babası Mehmet, annesi Tülay, eşi Nuray Aktağ gözyaşı döktü. Uzman Çavuş ağabeyi Engin Aktağ, anne ve babasına destek oldu.

Baba Aktağ, burada yetkililere seslenerek, "Yetkililerden tek isteğim, beni götürecekler oraya, çocuğumun hayfını alacağım o hainlerden, tek isteğim bu, başka bir şey istemiyorum" dedi.

CENAZEYE 4 BİN KİŞİ KATILDI

Anne Aktağ ise "Vatan millet için gitti benim yavrum, benim yavrum göğsünü gere gere gitti, selvi boylu yavrum" diyerek ağladı.

Cenaze ardından Şebinkarahisar ilçesinde bulunan Avutmuş Camii'nin önüne getirildi. Şehidin babası Mehmet, annesi Tülay, eşi Nuray Aktağ ve yakınları tabuta sarılarak, uzun süre gözyaşı döktü. Şehit Aktağ'ın oğlu Muhammed Enes, babasının tabutu başında ağlarken, yakınları tarafından teselli edildi. Şehit oğluna asker parkasına benzer mont giydirildiği görüldü. 

Avutmuş Camii'nde, ikindi vakti kılınan cenaze namazına yaklaşık 4 bin kişi katıldı. İl Müftüsü Muhittin Oral'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından şehit Uzman Çavuş Ufuk Aktağ, Avutmuş Mahallesi'ndeki aile mezarlığında toprağa verildi.

Afrin'deki operasyon sırasında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Selim Vurdal ile Piyade Komando Uzman Çavuş Bekir Evren de son yolculuklarına uğurlandı. 

Vurdal'ın İskenderun Devlet Hastanesi morgundan alınan Türk bayrağına sarılı cenazesi, ilk olarak Karayılan Mahallesi'ndeki babaevine getirildi.

Burada helallik alınması sırasında şehidin annesi Nuran Vurdal oğlunun takım elbisesini tabutunun üstüne koyup, "Bütün çocuklarım devletimize feda olsun" diyerek gözyaşı döktü.

Daha sonra Vurdal'ın cenazesi, törenin düzenleneceği mahalle meydanına götürüldü.

Öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Vurdal'ın cenazesi, Karayılan Mezarlığı'na defnedildi.

Bekir Evren ise Osmaniye'de toprağa verildi. Hatay'da düzenlenen törenin ardından Osmaniye'ye getirilen şehit Evren'in cenazesi, ilk olarak Dr. İhsan Göknal Mahallesi'ndeki babaevine götürüldü. Burada helallik alınmasının ardından cenaze, törenin yapılacağı Mezarlık Camisi'ne getirildi.

Burada düzenlenen törene şehidin ailesi, Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, milletvekilleri, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Osmaniye Garnizon Komutanı Albay Ahmet Serdar Gül, Belediye Başkanı Kadir Kara ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehidin 1 yıllık eşi Zehra Evren eşinin parkasını giyip şapkasını takarken, Evren'in şehit olduğunda başında bulunduğu belirtilen beresine sık sık sar�lıp, kokladı. Şehidin ağabeyi ise daha sonra bereyi alıp başına takarak cenaze namazında saf tuttu.

İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin eşi Zehra ve annesi Emine Evren, tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

"EN ÇOK İSTEDİĞİ BUYDU"

Zehra Evren, bu esnada, "En çok istediği buydu. Türk bayrağına sarılı gelmeyi çok istiyordu." diyerek gözyaşı döktü. Annesi Emine Evren ise "Ağlamayacağım oğlum. Düşmanlarımı sevindirmeyeceğim" dedi.

Törenin ardından şehit Uzman Çavuş Bekir Evren'in cenazesi, Garnizon Komutanlığı Şehitliğine defnedildi.

Sayfa Yükleniyor...