Şehit annesi Türk bayrağını yerden kaldırttı

Hakkari’de şehit olan 5 askerden Nihat Gün Konya’da, Gökhan Korkut Antalya’da, Bekir Çavuş ise Osmaniye'de toprağa verildi. Oğluyla gurur duyduğunu belirten anne Sıdıka Gün, Türk bayrağının yere düştüğünü görünce, “Hemen alın yerden, üzerine basmayın” dedi. Korkut'un yakınları da birbirlerini şu sözlerle teskin etti: "Ağlamayın, sevindirmeyin."

Anadolu Ajansı 20.11.2012 - 12:59

Şehit annesi Türk bayrağını yerden kaldırttı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada şehit olan 5 askerden 3'ü bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.


Şehit Jandarma Astsubay Çavuş Nihat Gün için memleketi Konya'da cenaze töreni düzenlendi.

Şehit Nihat Gün'ün cenazesi ilk olarak Aslanlı Kışla Caddesi'ndeki baba evine getirildi.

Burada, şehidin cenazesi baba Fevzi, anne Sıdıka ve bir ay önce nikah kıydığı eşi Fadime tarafından karşılandı.

Şehit babası Fevzi Gün, oğlunun fotoğrafına dokunarak, uzun süre tabutuna sarıldı. Anne Sıdıka Gün ise ''Oğlum 'Benimle gurur duyacaksın' diyordun. Ne mutlu bana şehit annesi oldum. Seninle gurur duyuyorum” dedi.

Bu sırada ağlayanlara seslenen anne Gün, ''Ağlamayacağız. Niye ağlıyorsunuz? Ben şehit annesiyim'' diyerek yanındakileri teselli etmeye çalıştı. Şehidin eşi Fadime de uzun süre tabuta dokundu.

Jandarma Astsubay Çavuş Gün'ün cenazesi ambulansa bindirildiği sırada bir kişinin elindeki Türk bayrağının yere düştüğünü fark eden anne Gün, ''Hemen alın o bayrağı yerden. Basmayın, bastırmayın'' diye konuştu.

Şehidin annesi Gün, ''Hakkım helal olsun sana'' diyerek, oğlunu el sallayarak uğurladı.

Burada yapılan dua ve alınan helalliğin ardından Gün'ün cenazesi törenin yapılacağı Mürşit Pınar Camisi'ne getirildi.

Şehidin ağlayan eşini anne Sıdıka Gün teselli etmeye çalıştı. Şehit Gün'ün cenazesi öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından bir süre top arabasında taşındı.

Törene katılan vatandaşlar, şehidin naaşını omuzlarda tekbirler eşliğinde taşıdı. Şehit Gün'ün cenazesi Konya Şehitliği'nde toprağa verildi.

'AĞLAMAYIN, SEVİNDİRMEYİN'
Antalyalı Jandarma Üsteğmen Gökhan Korkut'un Türk bayrağına sarılı cenazesi, son kez Kepez ilçesi Erenköy Mahallesi'ndeki baba evine götürüldü.

Burada helallik alındıktan sonra şehit Korkut'un cenazesi Muratpaşa Camisi'ne getirildi. Şehidin annesi Leyla Korkut, babası Veli Korkut, kardeşleri Oğuzhan ve Mustafa Korkut ile nişanlısı Zeynep Çatallar, tabuta sarılarak ağladı.

Birbirlerini ''ağlamayın, sevindirmeyin'' şeklinde teskin eden şehidin yakınları, şehidin tabutunun üstüne ellerini üst üste koyarak dua etti.

Cenaze törenine katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, şehidin ailesine başsağlığı diledi.

Öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Milli Egemenlik Caddesi'nde askeri tören yapıldı. Bu sırada caddede toplanan vatandaşlar ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Kahrolsun PKK'' şeklinde sloganlar attı ve dev Türk bayrağı açtı.

Törenin ardından şehit Gökhan Korkut'un cenazesi, Uncalı Şehit Mezarlığı'nda toprağa verildi.

'AĞLAMAYACAĞIM'
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Astsubay Bekir Çavuş'un cenazesi ise memleketi Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde toprağa verildi.

Şehidin annesi Hürü Çavuş, kendisini teselli eden akrabalarına, ''Düşmanlara karşı güçlüyüm. Ağlamam kuzum. Ayakta duracağım, dimdik ayakta duracağım. Ağlamayacağım. Allah'ım düşmanlara karşı bana peygamber sabrı ver. Ağlamayın güçlü durun'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...