Şehit annesini Meclis’e Arıtman soktu iddiası

Demokratik Açılım ile ilgili genel görüşmeler sırasında ziyaretçi locasında Türk bayrağı açmaya çalışan kişileri CHP İzmir Milletvekili Arıtman’ın soktuğu iddia edildi.

Haberler 13.11.2009 - 17:15

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre TBMM Genel Kurulu’nda, Demokratik Açılım ile ilgili genel görüşmeler devam ederken, Türk Gençlik Birliği üyesi iki kişinin Meclis’e izleyici olarak girmesini CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman’ın sağladığı iddia edildi.


TBMM İçtüzük’üne göre özel oturumlarda, Meclis’e ziyaretçi gelmesi yasak. Ancak, sınırlı sayıda olursa bir milletvekilinin referansıyla izinli ziyaretçi gelebiliyor.

Genel Kurul’da ziyaretçi locasındayken Türk bayrağı açmaya çalışan şehit annesine polisler engel oldu. Elindeki bayrağın alınması dolayısıyla da Pakize Akbaba uzun süre Meclis’ten çıkmamak için direndi.

Akbaba, "Ben de saygı istiyorum. Hakkımdır gitmiyorum. O bayrağa benden çıkartamazsın. Kapıda topla, orada topla, PKK hep ortada, ben hareket edemiyorum. Boşuna mı gitti benim çocuğum? PKK’nın konuşma hakkı var benim yok. ’Sus’ diyorlar susmuyorum. Ben diyorlar, PKK’ya hiç seslerini çıkartmıyorlar" diye bağırdı. Akbaba Meclis polislerine ayrıca "Ben anayım dayanamıyorum. Türk bayrağımı sakladınız, getirin, bayrağımı istiyorum. Bayrağımı verin gideyim" dedi.

Polislerin Akbaba’yı ikna etme çabası devam ederken devreye CHP İzmir Milletvekilleri Ahmet Ersin ile Canan Arıtman girdi. Ziyaretçi locası önündeki girişe ilk olarak Ersin gelirken, Ersin, “Olayı öğrenmeye geldim” dedi.

Daha sonra şehit annesi Akbaba’nın olduğu yere çıkan Ersin’in ardından da CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman geldi. Akbaba CHP’li iki milletvekili ile birlikte polisler tarafından Meclis bahçesine çıkartıldı. Akbaba gazetecilere "O bayrak inmeyecek Meclis korkmasın" dedi.

Akbaba ile birlikte Meclis bahçesine çıkan CHP’li Arıtman, gazetecilerin sorusu üzerine Akbaba’nın kendisinin misafiri olduğunu söyledi. Arıtman Akbaba’nın karakola götürülmeyeceğini belirtirken, sloganlı eylem yapan iki gencin de henüz Meclis’ten çıkarılmadığını ancak Kavaklıdere karakoluna götürüleceklerini bildirdi.

Arıtman Emniyet amiriyle görüştüğünü ve kendisine ‘çocukların hırpalanmayacağı’nın söylendiğini de kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...