Hakkari’nin Şemdinli'deki çatışmada şehit olan Jandarma Er Selman Özay ve Uzman Çavuş Erkan Ayaz için Hakkari'de askeri tören yapıldı.

Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından şehit Erkan Ayaz Amasya'ya, şehit Elman Özay da Samsun'a gönderildi.

Şehitlerden 22 yaşındaki er Selman Özay, henüz 5,5 aylık askerdi. Şehidin ölüm haberi Samsun'da yaşayan ailesine ulaştı.

Şehit askerin babası şunları söyledi: “Ben de orda, Şemdinlide’ydim. İlk öncü birlik olarak giden benim defalarca operasyona katıldım. Bir şey olmadı. Oğlum, benim yerime o gitti.”

Anne Kadriye Özay, “Oğluma ‘Çatışmaya giriyor musun?’ dedim. ‘Girmiyorum, biz takılıyoruz’ dedi. Beni kandırdı” dedi.

‘RAHAT UYUYABİLİYORLARSA...’
Taziyeleri kabul eden şehit babası Özay, tepkiliydi.

Rahmi Özay, “Kendi insanımızı kendi insanımızla çatıştırıyoruz. Barış ve demokrasiye inanmış gibi görünen insanların vicdanları rahat uyuyabiliyorsa ne mutlu onlara... Ben inanıyorum ki, onların vicdanı rahat olmayacak” dedi.

Şehit Erkan Ayaz
Şehit Erkan Ayaz

AMASYA’DA DA HÜZÜN
Aynı çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Erkan Ayaz için de Amasya'da yas vardı.

Malatya'dan Hakkari'ye geçici görevle giden 33 yaşındaki şehitin Amasya Suluova'daki baba evinde feryatlar gözyaşlarına karıştı.

Şehit geçen hafta kardeşinin düğünü için babaevine gelmişti. Uzman Çavuş Erkan Ayaz'ın ailesinin yaşadığı bina Türk bayraklarıyla donatıldı.

12 yıldır görev yapan şehit, evli ve 4 yaşında bir kız babasıydı.