İlişkili Haberler

Denizli'de trafik kazasında yaşamını yitiren Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper ve makam şoförü Muzaffer Akşehirli için Denizli Adalet Sarayı önünde tören düzenlendi. 

Törenin ardından helallik alınması için Muğla'nın Kavaklıdere ilçesindeki baba ocağına getirildi. 

Alper'in cenazesi, burada Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak'ın dua etmesi ve helallik alınmasının ardından Kavaklıdere Merkez Camisi'ne götürüldü.

Öğle namazından sonra eski Kavaklıdere Belediye Başkanı Nuray Bozyer tarafından şehidin özgeçmişi okundu. Daha sonra Alper için cenaze namazı kılındı. Cenaze namazının ardından Alper'in tabutu başına gelen yakınları uzun süre gözyaşı döktü.

Törene, Muğla Valisi Amir Çiçek, Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, siyasi parti temsilcileri, vatandaşlar ve şehidin yakınları katıldı.

Şehit Başsavcı Alper'in Türk bayrağına sarılı tabutu, törenin ardından polis mangası tarafından alınarak cenaze aracına konuldu. Cenaze, daha sonra Aydın'ın Söke ilçesine götürüldü. 

15 TEMMUZ'UN GİZLİ KAHRAMANI 

Tören öncesi Alper'in annesi, eşi ve kızlarıyla bir araya gelen Bozdağ, taziyelerini iletti ve sabır diledi. Bakan Bozdağ, tören sırasında da aileyi sık sık teselli etti.

Bekir Bozdağ, törendeki konuşmasında, şehitler Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper ve şoför Muzaffer Akşehirli'nin devlete büyük hizmetlerinin bulunduğunu ifade etti.

Son yolculuğuna uğurlanan Alper ve Akşehirli'nin manevi huzurunda saygıyla eğildiğini kaydeden Bekir Bozdağ, "Rabb'im mekanlarını cennet eylesin. Biz biliyoruz ki şehitler ölmez. Görevine giderken, vatanına, milletine hizmet için yola çıktığı sırada geçirdiği kazayla şehit olmuştur" dedi.

Türkiye'nin zor şartlar altında, zor zamanlar geçirdiğini vurgulayan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Özellikle 15 Temmuz 2016'da yaşadığımız hain ve kanlı darbe teşebbüsü sırasında milletine, devletine, hukukuna, adaletine bağlı adli yargıdaki kahramanlar, bu darbe teşebbüsünün başarısızlığında büyük rol oynamışlardır. Ben buradan yargıda görev yapan bütün savcılarımızı ve hakimlerimizi hukukumuza, milletimize, devletimize, vatanımıza, demokrasimize, cumhuriyetimize, bayrağımıza ve milletimizin iradesine canı pahasına sahip çıktıkları için... Belki Türkiye'de çok az kişi bilir ama Mustafa Alper Başsavcım, bu darbe teşebbüsünün yenilmesinde, başarısızlığa uğratılmasında görünmez kahramanlardan biridir. Yaptıkları ile aldığı risk ile ortaya koyduğu cesaretle, ortaya koyduğu adamlıkla milletine ve devletine gerçekten ifade edemeyeceğim derecede büyük hizmetin altına imza atmıştır."

Şehitlerin bıraktığı emanetin büyük miras olduğuna işaret eden Bakan Bozdağ, yargı camiasına ve şehit yakınlarına sabır diledi.


Türk yargısının, şehidi çok olan bir yargı olduğuna işaret eden Bozdağ, "Adalete, hukuka, millete ve devlete hizmet yolunda çok şehit verdik. Bütün şehitlerimizi de bu vesileyle rahmet, minnet, şükranla yad ediyorum" diye konuştu.

Denizli Cumhuriyet Başsavcı Vekili Niyazi Yar ise Mustafa Alper'in meslek hayatı boyunca kendisini hakikate adadığını, dürüst ve sadık bir dost olduğunu belirterek, geride kalanların emanetini gururla taşıyacaklarını söyledi.

Yar'ın konuşmasında şehit olan mesai arkadaşından bahsederken sesinin ve ellerinin titrediği gözlendi.

Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper
Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper

"BEN SENİ EVDEN BÖYLE GÖNDERMEDİM"

Törenin ardından Mustafa Alper'in tabutu başına gelen eşi Hatıran Alper ve kızları Aslı Begüm ile İrem Beril gözyaşı döktü. Hatıran Alper, eşinin Türk bayrağına sarılmış naaşına dokunarak, "Mustafam, ben seni evden böyle göndermedim" dedi.

Şehit başsavcının annesi Ulviye Alper de Bekir Bozdağ'a, "Benim oğlum bulunduğu yere tırnaklarıyla kazıya kazıya geldi, ne olur dua edin" diye seslendi.

Başsavcının kızlarından Aslı Begüm'ün Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, İrem Beril'in ise lise 2'nci sınıf öğrencisi olduğu öğrenildi.

Törene, Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, HSK 1. Daire Başkanı Halil Koç, HSK üyeleri, AK Parti Denizli milletvekilleri ile şehitlerin mesai arkadaşları ve yakınları da katıldı.

Mustafa Alper'in cenazesi, ikindi namazının ardından bir süre polislerin omuzunda taşındıktan sonra Granta Mezarlığı'nda toprağa verildi.