Şehit pilotların ailelerinden suç duyurusu

Suriye tarafından düşürülen Türk uçağında şehit olan iki pilotun aileleri, uçağın düşürülmesinde ihmal ve kasıt bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Aileler, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Erten ve MİT Müsteşarı Fidan hakkında dava açılmasını istiyor.

NTV Haber 27.12.2012 - 16:33

Şehit pilotların ailelerinden suç duyurusu

22 Haziran'da Suriye'nin düşürdüğü uçakta şehit olan pilotların aileleri, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. İddia ise; ''kasten öldürme, ihmal ve görevi kötüye kullanma.''

Açıklamayı, şehit pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un ailelerinin avukatı Mehmet Katar yaptı.

Olayla ilgili farklı iddialar olduğunu ve olayın oluş şeklinde mantığa aykırı unsurlar bulunduğunu belirten Avukat Mehmet Katar, olayın yalnızca Suriye'nin yaptığı haksız bir saldırı olmadığı yönündeki şüphelerinin arttığını ifade etti.

Olayın, ağır kusur ve kasıt neticesinde meydana geldiğini öne süren Katar, yapılan açıklamaların da çelişkili olduğunu belirtti.

Avukat Katar, olayın soruşturulması için, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ile sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Şehit Pilot Hasan Hüseyin Aksoy'un babası Osman Aksoy, ''Böyle bir tehlikeli göreve silahsız, korumasız, bugün uçulacak diye ısrarla gönderilmesi, düşündükçe şüphe uyandırıyor. Karanlıkta kalmasın, ihmaller varsa açığa çıksın ve suçlular cezalarını çeksin.'' diye konuştu.

'SAVAŞA TAHRİK' İDDİASI
Öte yandan ailelerin avukatı Mehmet Katar, "savaşa tahrik" suçunun işlendiğini öne sürüyor.

Katar, ''Bu görevde bir gariplik var. Uçağın neden oraya gittiği, nasıl düştüğü, sonuçları, ilgili kuruluşlar tarafından net bir şekilde ifade edilemiyor. Suriye tarafından vurulduğu deklare edildiğinde,Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 304. maddesinde yer alan yabancı unsurları savaşa tahrik suçunun da işlenmiş olacağı söz konusu'' dedi.

Ailelerin araştırmasına göre, şehit pilotlar, Gökhan Ertan ve Hasan Hüseyin Aksoy, vurulduklarında, MİT'in geliştirdiği radar cihazının testini yapıyorlardı.

ULUSLARARASI HAVA SAHASINDA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ
Genelkurmay Askeri Savcılığı, uçakta teknik bir arıza bulunduğuna ve bu nedenle düştüğüne yönelik herhangi bir bulgu tespit edilmediğini açıklamıştı. Savcılık, Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin uçağın sol arka tarafında patladığını belirtmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...