Şehit polis memuru Mücahit Daştan'ın cenazesi, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da katıldığı törenle, Erzurum'un Tortum ilçesinde toprağa verildi.

Esendurak Köyü Camisi'nde kılınan öğle namazının ardından köy mezarlığında düzenlenen cenaze törenine, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Vali Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Mutafa İhsan Batı, Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız ve kamu kurum müdürleri ile şehidin yakınları katıldı.

İl Müftüsü Yakup Arslan'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından, şehit polis memuru Mücahit Daştan'ın cenazesi köy mezarlığında toprağa verildi. Özel Hareket polisinden oluşan tören mangası, saygı atışında bulundu.

Sağlık Bakanı Akdağ, tabuta sarılı Türk bayrağını baba Hayrettin Daştan'a verdi. Baba Daştan da bayrağı öperek teslim aldı. Akdağ, şehidin babası Hayrettin ile kardeşleri Fatih ve Müdahir Daştan'ın koluna girerek, onları teselli etmeye çalıştı.

Bakan Akdağ, polisi şehit eden teröristin kanser olduğu yönündeki soruyu, ''Herhangi bir açıklama yapmayacağım. Şehit cenazesi için buradayım. Şehidimize Allah rahmet eylesin, ailesine baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun'' diye yanıtladı.

Cenaze törenine, Cumhurbaşkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından çelenk gönderilirken, köy de bayraklarla donatıldı.

Bu arada, şehit olan polis memuru Mücahit Daştan'ın bir çocuk babası ve eşinin 5 aylık hamile olduğu öğrenildi.