İlişkili Haber

Terör saldırılarını protesto için Ümraniye HDP ilçe binasının terasına çıkan 2 kişiyi indirmek isterken havalandırma boşluğundan düşerek şehit olan polis memuru Numan Şeref Datlı (42), Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün de katılımıyla düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Ümraniye Güvenlik Büro Amirliği'nde görev yapan evli ve 3 çocuk babası 21 yıllık polis memuru Datlı'nın Türk bayrağına sarılı naaşı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü cenaze nakil aracı ile Ümraniye Altınşehir Mahallesi'ndeki evine getirildi.

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDE TÖREN

Şehit polis memuru Datlı'nın cenazesi, evinin önünde helallik alınmasının ve dua okunmasının ardından Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Helallik alınması sırasında Datlı'nın eşi ve yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki törene, şehit polis Datlı'nın ailesi ile İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve meslektaşları katıldı.

Datlı'nın Türk bayrağına sarılı naaşının tören alanına getirilmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu.

İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan, törende yaptığı konuşmada, "Gerektiğinde sevdiklerinden ayrı kalabileceğini, hatta bu uğurda canını vereceğini bilerek bu şerefli üniformayı giymiş şehitlerin, günü geldiğinde en çetin mücadelelere gözünü kırpmadan girdiğine bir kez daha şahit olduk" dedi.

Polis olmanın fedakarlık istediğini vurgulayan Çalışkan, "Gün gelecek her nefis ölümle buluşacak, bundan şüphe yok. Ancak önemli olan ardımızdan Numan kardeşimiz ve onunla beraber hakka yürüyen diğer şehitlerimiz gibi aziz hatıralar bırakabilmek, bu dünyanın hakkını onlar gibi verebilmek. Bu vesileyle Allah rızası için devletimin ve milletimin bekası için canlarından vazgeçen tüm şehitlerimize yüce Allah'tan rahmet, şehidimizin ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun, vatan sağ olsun" ifadelerini kullandı.

İstanbul İl Müftü Yardımcısı Vehap Kapıcıoğlu'nun dua ettirmesinin ardından şehit polisin tabutu tören mangası tarafından omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı.

EDİRNEKAPI ŞEHİTLİĞİ'NDE TOPRAĞA VERİLDİ

Datlı'nın Türk bayrağına sarılı naaşı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki törenin ardından, cenaze nakil aracıyla Fatih Camisi'ne getirildi.

Buradaki törene, şehit polis memuru Numan Şeref Datlı'nın ailesi ve yakınları, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile meslektaşları katıldı. Törende taziyeleri, şehit polis memurunun babası Hüseyin Datlı kabul etti.

İkindi vakti cenaze namazını kıldıran İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın dua ettirmesinin ardından şehit polisin tabutu tören mangası tarafından omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı.

Bu esnada bazı vatandaşlar tekbir getirdi, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı attı.

Şehit polis memuru Datlı'nın naaşı, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.