Şehit polise gözyaşlarıyla veda

Mardin Midyat'taki saldırıda şehit olan polis Abdullah Ümit Sercan, son yolculuğuna uğurlandı. Bir yıllık evli şehit Sercan'ın, 20 gün önce baba olduğu öğrenildi.

Anadolu Ajansı 09.08.2015 - 15:27

Şehit polise gözyaşlarıyla veda

Mardin'in Midyat ilçesinde teröristlerin saldırısında şehit düşen polis memuru Abdullah Ümit Sercan için Mardin İl Emniyet Müdürlüğü'nde tören düzenlendi.

Şehit Sercan'ın Türk bayrağına sarılı naaşı Midyat'tan askeri helikopterle Mardin İl Emniyet Müdürlüğü bahçesine getirildi. Tören, şehidin özgeçmişinin okunmasıyla başladı.

Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, törendeki konuşmasında, Sercan'ın teröristlerin haince ve kahpece gerçekleştirdiği saldırı sonucu şehit düştüğünü belirtti.

Terör örgütünün amacına ulaşamayacağını, bu milleti bölemeyeceğini söyleyen Koçak, şöyle konuştu:

"Mardin'i Antalya'dan, Konya'dan, Ankara'dan, Edirne, Trabzon, Samsun, Artvin ve Ardahan'dan ayıramayacaksınız. Bu millet sizi, bugün döktüğü gözyaşında boğacak. Milli birlik ve beraberliğine sahip çıkacak. Aziz şehidimiz yiğit Abdullah, bugün sen hakka yürüdün, ölümsüzlük şerbetini içtin. Bugün Peygamberin kucağına doğru yürüdün, bedrin aslanlarına doğru gidiyorsun. Bu kutlu yürüyüşün sana yiğit ailene, aziz milletimize kutlu olsun. Sen görevini yerine getirdin, sıra bizde."

Mardin İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan da Türkiye'nin huzurunu, birlik ve beraberliğini hedef alan hain saldırıların asla amacına ulaşmayacağını vurguladı.

Terörden medet uman zihniyetin, aziz Türk milletinin sağduyusu, soğukkanlılığı ve devletin kararlılığı ile hüsrana uğramaya mahkum olacağını aktaran Pekcan,"Şu an acımız büyük, ama arkadaşımızı toprağa verdikten sonra acımızı yüreğimize gömüp tekrar sokaklara, caddelere ve şehrimizin dört bir yanına dağılıp kaldığımız yerden görevimize devam edeceğiz. Aziz şehidim, sen ilk şehidimiz olmadığın gibi son şehidimiz de değilsin, kısaca şehitlik zincirinin mübarek halkalarından birisin. Devletimiz var olduğu müddetçe bu millet, bu teşkilat, seni unutmayacaktır. Sen görevini en iyi şekilde yaptın, şimdi sıra bizlerde" diye konuştu.

Pekcan ayrıca, faillerin er ya da geç ölü ya da diri yakalanarak adalete teslim edileceğini kaydetti. Konuşmaların ardından Mardin İl Müftüsü vekili İsmail Ünal şehit için dua okudu.

TABUTA SARILIP GÖZYAŞI DÖKTÜLER

Şehidin cenazesi törenin ardından memleketi Antalya'nın Alanya ilçesine gönderildi. Bu sırada, şehidin annesi Gülten, eşi Özay ve kız kardeşleri tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Tabuta sarılarak ağıt yakan Özay Sercan,"Bebeğimi getirin. O, bana şehidimden emanet. O, bana emanet. Bebeğimi babasına getirdim" diyerek ağladı.

Törene, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Celalettin Çoban, AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Jandarma Alay Komutanı Albay Alaattin Karsavuran ve STK temsilcileri de katıldı. Şehidin cenazesi, Alanya'da Özmüftüoğlu Camisi'nde kılınan namazın ardından, Alanya'daki şehitliğe defnedildi.

20 GÜN ÖNCE BABA OLMUŞTU

Şehit Abdullah Ümit Sercan'ın bir yıl önce Mardin'e tayininin çıktığı, öğretmen olan eşi Özay'ın da 6 ay önce Midyat ilçesine tayin olduğu belirtildi. Bir yıl önce evlenen şehit Sercan'ın 20 gün önce baba olduğu, oğluna Ali ismini verdiği öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...