İstanbul Adliyesi'ndeki rehine olayında şehit olan savcı Mehmet Selim Kiraz bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Kiraz için ilk olarak şehit edildiği İstanbul Adliyesi'nin C kapısı girişinde bulunan avluda cenaze töreni düzenlendi.

Yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca tören alanında dev Türk bayrağı asıldığı görüldü.

"HEPİMİZ MEHMET SELİMİZ"

“Terörün ahlakı olmaz” diyen İpek, “Psikolojik sorunlar içerisinde yaşadıkları toplumla bir bağı olmayan bu marjinal sapkınlar, toplumun tedaviye muhtaç kesimleridir. Bu sapkın alçaklar, aziz milletimizle bağ kurmayı beceremedikleri için şiddet ve terör yolunu seçmektedirler” diye konuştu.*

Kenan İpek, şöyle konuştu:

"Bu durumda herkes haddini bilecek. 5 bin yıllık devlet geleneği olan Türk milleti, 3-5 aşağılık terörist saldırısına göz yumacak değildir.*

Teröre karşı tek vücut olmanın zamanıdır. 'Hepimiz Mehmet Selimiz' demenin zamanıdır. Sağduyulu ve sorumlu davranmanın zamanıdır.*

Tarih boyunca bu millete musallat olan ne kadar hain, ne kadar alçak, ne kadar sahtekar varsa, hepsinin defteri dürülmüş, hadleri bildirilmiş, cezaları verilmiştir. Bu alçak saldırılar üzerinde hesap yapanlar, mesaj vermeye çalışanlar, huzuru bozmak isteyenler de hesap verecek.”*

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu da "Arkasında binlerce Mehmet Selim olduğunu unutmasın. Biz, onun adalet alanındaki mücadelesini en yüksek seviyede yürüteceğiz, söz veriyoruz" diye konuştu.*

Törene, Kiraz'ın babası Muhammet Hakkı Kiraz'ın yanı sıra aynı adliyede hakim olarak görev yapan eşi Yasemin Kiraz ve yakınları ile TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Bülent Arınç ve Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Kenan İpek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, hakimler, savcılar, avukatlar ve adliye çalışanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Ardından İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran şehit için dua etti. Törene çok sayıda adalet çalışanının yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu da katıldı.

İlişkili Haberler

Savcının cenazesi, törenin ardından Eyüp Sultan Camii'ne götürüdü.

Cenazenin polis korteji eşliğinde camiye getirilişi sırasında polis araçları siren çaldı. Şehit savcı Kiraz'ın hakim, savcı ve avukat arkadaşları da cenazeye katılmak üzere camiye geldi.

Şehit Savcı Kiraz'ın eşi Yasemin Kiraz ve babası Muhammet Hakkı Kiraz, avluda taziyeleri kabul etti. Kiraz'ın yakınlarının çok üzgün olduğu ve gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

Kiraz'ın cenazesinin başında Kur'an-ı Kerim okunurken, bazı yakınları da Kiraz'ın Türk bayrağına sarılı tabutunu öptü. Bazı avukatlar ile hakim ve savcılar camiye cübbeleriyle geldi.


Kiraz'ın oğlu ve babası da Başbakan Davutoğlu ve TBMM Başkanı Çiçek'in arasında saf tuttu.

Duanın ardından Abdullah Gül, Cemil Çiçek, Efkan Ala, Mustafa Destici ve diğer yetkililer de Kiraz'ın tabutuna omuz verdi.

Tabut taşındığı sırada vatandaşlar sık sık tekbir getirirken, bazı vatandaşlar "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde slogan attı.

Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TSK çelenk gönderdi.

KONTROLDEN SONRA AVLUYA ALINDILAR

Tüm girişlerinde güvenlik kordonu oluşturulan camiye gelen vatandaşlar ile basın mensupları, kontrolden geçirilerek avluya alındı. Polislerin, caminin minarelerinden alanı gözlediği görüldü.

Alanda çok sayıda polis görev yaparken, sağlık ekipleri de hazır bekletildi.

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Eyüp Mezarlığı'na götürüldü.

Cenaze törenine Mehmet Selim Kiraz'ın eşi Yasemin Kiraz, oğlu Muhammet Hakkı Kiraz, kızı Pelin Kiraz ile babası Muhammet Hakkı Kiraz ve yakınlarının yanı sıra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Adalet Bakanı Kenan İpek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Orhan Kapıcı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, AK Parti genel başkan yardımcıları Süleyman Soylu ve Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen Kara, Deniz, Hava Kuvvetlerinden subaylar, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak, hakimler, savcılar, avukatlar ve vatandaşlar katıldı.

Şehit Mehmet Selim Kiraz'ın naaşı, Eyüp'e götürüldü. Şehit Kiraz, buradaki mezarlıkta toprağa verildi.

Berkin Elvan soruşturmasına bakan savcı Mehmet Selim Kiraz, dün öğle saatlerinde İstanbul Adliyesi'ndeki odasına giren teröristlerce rehin alınmıştı.

Düzenlenen operasyonda 2 terörist öldürülürken, ağır yaralan savcı Kiraz yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştu.