Şehit üsteğmenlere veda

Kayseri'de önceki gün düşen askeri helikopterde şehit olan iki üsteğmen, İzmir ve Kırşehir'de toprağa verildi.

Anadolu Ajansı 09.03.2009 - 15:02

Malatya'dan havalandıktan sonra Kayseri'nin Sarız ilçesi Küçükkabaktepe yakınlarında düşen askeri helikopterde şehit olan Kara Pilot Üsteğmen Faik Şimşek için memleketi Kırşehir'de cenaze töreni düzenlendi.

Kacabey Camii'nde düzenlenen törene, şehit Üsteğmen Şimşek'in eşi Eda Şimşek, ikiz çocukları Belinay ve Berkay, annesi Samiye ve babası Mustafa Şimşek, Kırşehir Valisi Lütfullah Bilgin, Kara Havacılık Komutanı Tümgeneral Tamer Büyükkatırcıoğlu, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın, Kırıkkale mühimmat Komutanı Tuğgeneral Tuncer Aka, Kırşehir Garnizon Komutanı Albay Emrullah Çuhadar, Kırşehir Belediye Başkanı Halim Çakır, milletvekilleri, silah arkadaşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kırşehir Garnizon Komutanı Albay Emrullah Çuhadar, törende yaptığı konuşmada, iç güvenlik bölgesinde devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünü sağlamak amacıyla helikopter pilotu olarak birçok operasyona katılan ve kahramanca görev yapan kara pilot üsteğmen Faik Şimşek'in, bu görevlerde gösterdiği üstün başarılar nedeniyle muharebe, harekat ve atış şerit rozetleriyle ve 24 takdir belgesiyle ödüllendirildiğini belirtti.

Törende, gözyaşlarına hakim olamayan Şehit Faik Şimşek'in yakınları fenalık geçirdi. Şimşek'in eşi Eda ve annesi Samiye Şimşek'i kadın subaylar tesilli etmeye çalıştı.

Kılınan cenaze namazının ardından bir süre askerlerin omuzlarında taşınan Şimşek'in naaşı, Kırşehir Şehitliği'nde toprağa verildi.

ÜSTEĞMEN KOÇYİĞİT İZMİR'DE TOPRAĞA VERİLDİ
Kazada şehit olan Kara Pilot Üsteğmen Volkan Koçyiğit için ise İzmir'de cenaze töreni düzenlendi.

Bostanlı Beşikçioğlu Camisi'ndeki törene katılan Şehit Üsteğmenin eşi Seyran Koçyiğit, annesi Gönül ve babası Yusuf Koçyiğit'in sürekli gözyaşı döktükleri görüldü.

Şehit üsteğmenin 3 yaşındaki oğlu Tuna'nın cami bahçesinden topladığı bir demet çiçeği annesine vermesi, törene katılanları duygulandırdı.

Törene katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Güney Deniz Saha Komutanı Korgeneral Erdal Bucak ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şehit üsteğmenin ailesine baş sağlığı dileğinde bulundu.

Şehit Üsteğmen için cenaze namazı kılınırken eşi Seyran Koçyiğit en ön safta yer aldı, ancak cenaze namazını kılmadı. Cenaze namazının ardından askeri tören geçişi sırasında, şehit Üsteğmen Volkan Koçyiğit'in kız kardeşi Şule Koçyiğit'in sinir krizi geçirdiği görüldü.

Bu arada babasının şehit düştüğünün farkında olmayan Tuna, tören geçişi sırasında elindeki çiçekle çevredekilere gülümseyerek yürüdü. Daha sonra annesi Seyran Koçyiğit, kucağına aldığı oğlu Tuna'ya, ''Baban gökyüzüne gitti, orada meleklerle birlikte'' dedi.

Şehit Üsteğmen Koçyiğit'in cenazesi, Kadifekale Şehitliği'nde toprağa verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...