Şehitler Abidesi’nde 6 parmaklı komutan

Tarihi Gelibolu Yarımadası Milli Parkı'nda bulunan Şehitler Abidesi'nin ayaklarındaki rölyefte, askerlerine hedef gösteren komutanın elinin 6 parmaklı olduğu ortaya çıktı.

Anadolu Ajansı 02.04.2010 - 09:52

Şehitler Abidesi’nde 6 parmaklı komutan

Çanakkale Boğazı'nın girişinde bulunan ve buradan geçen gemilerin rahatlıkla görebildiği Şehitler Abidesi'nin ayaklarında Mehmetçiğin kahramanlıklarını anlatan 8 adet rölyef bulunuyor.

Bu rölyefler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı bir yarışma sonucunda, heykeltıraş Prof. Dr. Ferit Özşen tarafından yapıldı.

Abidenin, Çanakkale Boğazı'na bakan ayağında yer alan rölyefte, askerlerine hedef gösterdiği tasvir edilen komutanın 6 parmaklı olduğu fark edildi.

Rölyefte baş parmağı görünmeyen komutanın, işaret parmağının yanında 4 parmağı daha bulunuyor.

Prof.Dr. Özşen, vatandaşlarca fark edilen hatayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, rölyeflerde bazı eksiklikler bulunduğunu ancak komutanın 6 parmaklı olduğunu bilmediğini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda, rölyeflerdeki bazı eksiklikleri gidermek için Tarihi Yarıma'daya geldiğini ancak bu bölgedeki çalışmalar nedeniyle düzeltmeleri yapamadığını anlatan Erşen, ''En kısa sürede Çanakkale'ye gelip, rölyefte gerekli düzeltmeyi yapacağım. Bu benim manevi borcum'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...