Şehitler son yolculuğuna uğurlanıyor

Silvan Dolapdere mevkiindeki saldırıda şehit olan 13 asker memleketlerinde son yolculuklarına uğurlanıyor.

Haberler 15.07.2011 - 22:06

Diyarbakır'ın Silvan ilçesi kırsalında bir grup teröristle girilen çatışmada şehit düşen Jandarma Komando Çavuş Ufuk Başarı'nın cenazesi, memleketi Konya'da toprağa verildi.

Şehit Jandarma Komando Çavuş Ufuk Başarı'nın cenazesi, Doğanhisar ilçesine bağlı Başköy beldesine askeri helikopterle getirildi.

Cenaze aracına konulan şehidin naaşı, baba evine götürüldü. Burada, herkes şehidin cenazesini görmek isteyince küçük bir izdiham yaşandı. Daha sonra belde meydanına getirilen şehidin cenazesine, yakınları dokunarak ''Ağlamak yok, kimseyi güldürmeyeceğiz'' dedi.

Şehidin annesi Sıdıka Başarı, belde meydanındaki cenaze töreni sırasında, bir kadın askerin üniformasındaki oğlunun fotoğrafını öperek, ''Vatan sağ olsun'' dedi.

Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, omuzlara alınarak belde mezarlığına götürülürken vatandaşlar ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Kahrolsun PKK'' sloganları attı. Şehit Jandarma Komando Çavuş Ufuk Başarı'nın cenazesi belde mezarlığına defnedildi.,

KÜRTÇE AĞITLARLA UĞURLANDI
Şehit Jandarma komando er Ethem Okkay, gözyaşı ve Kürtçe ağıtlarla, memleketi Şanlıurfa'daki köyünde toprağa verildi.

Olukyanı köyüne getirilen cenazenin ambulanstan indirilip namazın kılınacağı alana getirilişi esnasında şehidin ailesi ve yakınları tabutun başına giderek Kürtçe ağıtlar yakıp, gözyaşı döktü. Zaman zaman zılgıtların çalındığı cenaze töreninde şehidin bazı yakınları sinir krizleri geçirdi.

İl Müftüsü Ramazan Tahiroğlu tarafından kıldırılan cenaze namazı ve yapılan duanın ardından şehidin cenazesi, omuzlara alınarak, köy mezarında toprağa verildi.

Şehidin tabutuna sarılan Türk bayrağı kardeşlerine teslim edilirken, cenazenin toprağa verilişi esnasında saygı atışı yapıldı.

Tarım işçiliği için gittiği İzmir'den acılı haberle Diyarbakır'a, oradan da şehidin cenazesiyle Şanlıurfa'ya gelen acılı anne Halime Okkay ile şehidin kardeşleri, cenaze merasimi esnasında gözyaşı, döküp zaman zaman fenalık geçirdi.

Şehit Ethem Okkay'ın babasını 10 sene önce kaybettiği, askerden önce annesi Halime ve ağabeyi Hasan Okkay ile birlikte geçimlerini sağlamak için tarım işçisi olarak çalıştığı belirtildi.

'AÇMAMIŞ GÜLÜM SOLDU'
Şehit Jandarma Komando Er Barış Çiçekdağı'nın cenazesi Gaziantep Yeşilkent Mezarlığındaki şehitlikte toprağa verildi.

Şehit Jandarma Komando Er Çiçekdağı için Gaziantep Ulu Cami'de tören düzenlendi. Anne Havva Çiçekdağı, caminin bahçesinde elinde Türk Bayrağı ile ağıtlar yaktı ve ağladı.

Havva Çiçekdağı, ''Açmamış gülüm soldu. Barışım'ın bugün düğün günü, ağlamıyorum ben ağlamıyorum ben. Bunlar sevinç gözyaşları. Bütün arkadaşların düğününe gelmiş, bir sen gelmedin. Kurban olayım sana. Oy yavrum oy, oy ciğerim oy. Oy Barış'ım oy, oy barışım oy'' diyerek törene gelenleri de duygulandırdı.

Cenazenin getirilişi öncesinde şehit Barış Çiçekdağı'nın kardeşi Cansu Çiçekdağı, cami önünde uzun süre gözyaşı döktü, ''Nerelere gittin ağabey? Niye çıkıp gelmedin karşıma? Ağabeyim, seni böyle mi karşılayacaktım. Sen bizim evimizin neşesiydin. Seni bir daha görebilseydim. Ağabeyim şehit oldu. Ağabey sana kurbanım ben. Ağabeyimin güzelliğine bakın. Şehitler ölmez, vatan bölünmez. Ben burada bekleyeceğim ağabeyimi. Ağabey seni bir daha görmeyecek miyim? Nerelere gittin sen ağabey. Niye gittin de gelmedin. Yolun bu kadar uzun mu oldu?'' diyerek ağıtlar yaktı.

Şehit Çiçekdağı'nın cenazesi kortej eşliğinde Yeşilkent Mezarlığına götürüldü ve buradaki şehitlikte defnedildi.

ERZİNCAN ŞEHİDİNİ UĞURLADI
Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Fahrettin Aksu, memleketi Erzincan'da toprağa verildi. Uçakla Erzincan'a getirilen Aksu'nun cenazesi daha sonra cenaze aracı ile törenin yapılacağı Terzibaba Camisi'ne getirildi. Aksu'nun cenazesi ardından askerlerin omuzlarında musalla taşına konuldu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği cenaze törenine, şehidin yakınları, çok sayıda vatandaş ile iznini iptal ederek Erzincan'a gelen Vali Abdülkadir Demir, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle ve CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık katıldı.

Cenaze töreninde güçlükle ayakta duran Aksu'nun ailesini, yakınları teselli etti. 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ataman, Aksu'nun tabutunu okşadı. Cenazeye katılım dolayısıyla Erzincan-Erzurum karayolu bir süre trafiğe kapatıldı.

Kılınan cenaze namazının ardından Aksu'nun naaşı top aracıyla, 3. Ordu Komutanlığı bandosunun çaldığı cenaze marşı eşliğinde şehir terminali önüne getirildi. Burada cenaze aracına konan Aksu'nun naaşı, Terzibaba Mezarlığı'nın yanında bulunan 3. Ordu Komutanlığı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Sayfa Yükleniyor...