Şehitler gözyaşlarıyla uğurlandı

Siirt, Van ve Hakkari'de şehit olan iki asker ve bir korucunun oğlu son yolculuklarına uğurlandı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 02.09.2016 - 17:37

Şehitler gözyaşlarıyla uğurlandı

Türkiye, bugün 3 şehidini daha uğurladı... Siirt, Van ve Hakkari'de şehit olan 3 asker memleketlerinde toprağa verildi.

Cenazede şehit aileleri gözyaşlarına boğulurken fenalaşanlara sağlık hekimleri müdahale etti.

"DAHA SANA BABA DİYEMEDİ"

Siirt'te terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit olan Uzman Çavuş Halit Şıltak, memleketi Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde son yolculuğa uğurlandı.

Şıltak'ın cenazesi Ağveren Mahallesi'ndeki babaevine getirildi. Cenazenin getirilişi sırasında şehidin annesi Esmer ve eşi Emine Şıltak, kardeşleri ile yakınları gözyaşı döktü. Türk bayraklarıyla donatılan mahallede fenalaşanlara sağlık ekipleri müdahale etti.

Binlerce vatandaş burada tekbir getirip, "Şehitler ölmez vatan bölünmez, Kahrolsun PKK" şeklinde sloganlar atarak teröre lanetledi.

Şehidin annesi Esmer Şıltak, "7 aydır kızını görmedin, daha sana baba diyemedi, bayramda gelecektin ama gelemedin, ben nasıl dayanabilirim bu acıya, seni bu halde mi görecektim" şeklinde Kürtçe ağıtlar yaktı.

Şıltak'ın 9 aylık kızı Zeynep Işıl, yakınlarının kucağında olanlardan habersiz yaşananları izledi.

Dualar okunmasının ardından şehit Şıltak için mahalle mezarlığında tören düzenlendi.

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, burada şehidin ailesine başsağlığı dileyerek, "Bize düşen tabii ki kaybettiklerimizin arkasından üzülmekle beraber, onları rahmetle yad etmektir” açıklamasında bulundu.

Kılınan cenaze namazı sonrası yapılan duaların ardından şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı omuzlarda taşınarak defnedildi.

Törene, çok sayıda görevli ve vatandaş da katıldı.

İKİ KIZINI ARKADA BIRAKTI

Van'ın Çaldıran ilçesinin Tendürek Dağı bölgesinde yürütülen operasyonda teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Murat Kasım, memleketi Giresun'da son yolculuğuna uğurlandı.

Şehidin naaşı, yakınları tarafından Ordu-Giresun Havalimanı'ndan alınarak konvoy eşliğinde Giresun'un Çanakçı ilçesine getirildi. Cenazenin getirilişi sırasında vatandaşlar ilçe merkezinde ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyerek terör aleyhine slogan attı.

İlçe Jandarma Komutanlığı önünde düzenlenen törende şehidin eşi Cennet, annesi Havva ile Manisa'da askerlik görevini yapan kardeşi Timur Kasım ile Güneydoğu'da uzman çavuş olan kardeşi Hasan Ali Kasım'ı yakınları ve askeri personel teselli etti. Şehidin 2 yaşındaki kız Berranur ve 1 yaşındaki kızı Rümeysa ile yakınlarının yanı sıra askeri personel ilgilendi.

Şehidin naaşı, kılınan cenaze namazından sonra aile kabristanlığında toprağa verildi.

Törene çok sayıda milletvekili, komutan ve vatandaş katıldı.

"ALLAH BU ZULMÜ KABUL ETMESİN"

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde terör örgütü mensuplarınca öldürülen eski korucu derneği başkanı Mehmet Özer'in oğlu Menderes Özer defnedildi.

29 yaşındaki Özer'in cenazesi, Kayalar köyündeki camide kılınan namazın ardından köy mezarlığında toprağa verildi. Törene Özer'in yakınları ve köy sakinleri katıldı.

AK Parti Şemdinli İlçe Başkanı Fikri Algül, Özer'in, eşinin kardeşi ve aynı zamanda partisinin İl Üst Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

Terör örgütünün doğu insanını, Müslüman Kürt insanını sindirmeye, baskı oluşturmaya ve algı operasyonlarıyla yok etmeye çalıştığını anlatan Algül, "Bir ocağa daha ateş düştü. Allah bu zulmü kabul etmesin. Kınamaktan ötesine gitmiyor ama artık halkın kesinlikle anlaması gerekiyor ki bunlar (terör örgütü PKK), asla doğuda Kürtler için çaba sarf etmiyor."

Sayfa Yükleniyor...