Şehitlere gözyaşıyla veda

Hakkari'deki mayın saldırısında şehit olan askerler bugün son yolculuklarına uğurlandı. Çukurca'da kayalıklardan düşerek şehit olan uzman çavuş da toprağa verildi.

NTV Haber 29.05.2009 - 10:59

Şehitlere gözyaşıyla veda

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde mayın tuzağında şehit olan 6 askerden Uzman Çavuş Ziya Bener Yozgat'ta, er Özkan Dumlu'nun cenazesi de Bingöl'de dün toprağa verilmişti.

Diğer şehitler de bugün Kastamonu, Siirt, Ankara ve İstanbul'da toprağa verildi. Çukurca'da dün kayalıklardan düşerek şehit olan Uzman Çavuş Abuzer Doğan da Kahramanmaraş'ta son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit er Adil Yıldız'ın cenazesi, memleketi Kastamonu'nun Doğanyurt ilçesine bağlı Baldıran köyünde defnedildi.

Cenazede şehit erin babası İsmail Yıldız metanetini korurken, annesi Kezban Yıldız ve kız kardeşi Arzu Yıldız, ağıtlar yaktı. Cenaze törenine çok sayıda vatandaş katıldı.

SİİRT
21 yaşındaki şehit er Kemal Özevin için Siirt'teki Abdulhakim Sancak Camisi'nde düzenlendi. Şehidin Babası Halil Özevin oğlunun tabutunun başında fenalık geçirdi. Tabutun başında nöbet tutan asker de gözyaşını tutamadı.

Törenin ardından şehit cenazesi Şeyh Muhammed Kazım Mezarlığı'na götürüldü. Mezarlık yolunda törene katılan binlerce kişi sloganlar atarak terörü protesto etti. Mezarlıkta duaların okunmasının ardından şehit er Özevin'in cenazesi defnedildi.

ANKARA
Şehit piyade er Deniz Demirci için Kocatepe Camisi'nde tören düzenlendi.

Törene, Demirci'nin babası Halil Demirci, annesi Raziye Demirci, kardeşleri Mehmet, Yunus ve Aynur, yakınları, TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, general, subay ve astsubaylar ile vatandaşlar katıldı.

Deniz Demirci'nin Şırnak'ta askerlik yapmakta olan amcasının oğlu Hakan Demirci de izinli olarak cenazeye katıldı.

TBMM Başkanı Toptan, Baykal, Gönül, Atalay ve kuvvet komutanları Kocatepe Camisi'ne gelişlerinde şehit er Demirci'nin ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

Kocatepe Camisi'ndeki ikindi namazının ardından şehit er Demirci'nin cenaze namazı kılındı. Şehit erin cenazesi bir süre askerlerin omzunda taşındıktan sonra top arabasına konuldu.

Cenaze töreninde, geniş güvenlik önlemleri alındı. Kocatepe Camisi'ne çıkan cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı. Minarelere ve çevredeki yüksek binalara da keskin nişancıların yerleştirildiği görüldü.

Askeri törenin ardından Demirci'nin cenazesi Cebeci Şehitliği'nde defnedildi.

İSTANBUL
Şehit er Cafer Çelik'in cenazesi törenden önce Gaziosmanpaşa'daki evine götürüldü.

Evin önünde toplanan yüzlerce kişi terörü Türk bayrağı açarak protesto etti.

20 yaşındaki şehitin cenaze namazı, Ataköy 5. Kısım Camii'nde kılındı. Törene kuvvet komutanları, devlet bakanı Egemen Bağış ile Kültür Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.

Törenin ardından top arabasına konulan şehit cenazesi, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.

KAHRAMANMARAŞ
Çukurca'da kayalıklardan düşerek şehit olan Uzman Çavuş Abuzer Doğan, 1993 ve 2005 yılında Gabar Dağı'nda şehit edilen amcasının çocuklarının yanına defnedildi.

Uzman Çavuş Doğan memleketi Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde toprağa verilirken, Şehit Doğan'ın 7 yaşındaki kızının doğum gününde şehit olduğu ortaya çıktı.

Bir yıldır Hakkari'de görev yapan Doğan, eşi Ayşe Doğan ile 7 yaşındaki kızı Elif'i Kahramanmaraş'ın Beyoğlu beldesine bırakmıştı.

Eşi ve kızı ile sık sık internette görüştüğü bildirilen Uzman Çavuş Abuzer Doğan'ın şehit haberi ailesini yasa boğdu.

Helikopterle Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesine getirilen Doğan'ın cenazesi Beyoğlu beldesine götürüldü.

Şehit Doğan'ın cenazesi ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehidin cenazesinin götürülüşü sırasında eşi ve kızı güçlükle ayakta durabildi.

Cenaze, Karapınar Mahallesi Mezarlığı'nda Doğan'ın daha önce şehit olan amca çocuklarının yanında defnedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...