Şeker hastası Rüya YGS'ye alınmadı

İzmir’de doğuştan şeker hastası olan Rüya Çıralı, YGS’de mevzuata takıldı ve sınava alınmadı.

01.04.2012 - 16:46

Şeker hastası Rüya YGS'ye alınmadı

İzmir’de doğuştan şeker hastası olan 19 yaşındaki Rüya Çıralı, üniversitede okumasına rağmen, kendisi gibi şeker hastalarına daha iyi bakabilmek için endokrin hemşiresi olma hayaliyle girdiği YGS’de mevzuata takıldı. Sınav görevlileri, Rüya Çıralı’nın, yaşamı için sürekli karnında takılı olması gereken insülün pompasıyla sınava giremeyeceğini söyledi.


Buca’da oturan Rüya Çıralı, doğumundan kısa süre sonra şeker hastası olduğunun ortaya çıkmasıyla tedavi görmeye, son olarak da ihtiyaç duyduğu anlarda vücudunun insülün alabilmesi için pompa kullanmaya başladı. Çıralı, geçtiğimiz yıl da aynı şekilde girdiği sınav sonrasında Celal Bayar Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nü kazandı.

Ancak Rüya Çıralı, kendisi gibi şeker hastalarına daha iyi bakabilmek için endokrin hemşiresi olmanın hayaliyle tekrar YGS’ye girmek için sınava hazırlandı. Sınava girmek için Bornova merkezdeki Batı Anadolu Çimento İlköğretim Okulu’na giden Çıralı, kapıdaki görevlilerine sağlık durumunu nedeniyle pompa kullandığını söyledi ve hiç bir sorunla karşılaşmadan sınavın yapılacağı sınıfa girdi.

Masasında sınav formunu dolduran Çıralı, bu sırada yanına gelen sınav gözetmenlerine de durumunu anlatarak tekrar izin aldı. Ancak ikinci kez gelen sınav görevlisi, ÖSYM yetkilileriyle görüştüğünü ve bu şekilde sınava giremeyeceğini söyleyerek pompayı çıkarmasını istedi. Pompanın sağlık gerekçesiyle sürekli takılı olması gerektiğini söyleyen Çıralı, salonu terk etmek zorunda kaldı.

Çıralı daha sonra babası Şenol Çıralı ile birlikte karakola giderek sınav görevlisinden şikayetçi oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...