Sel anında ne yapılmalı?

Peki sel olmadan önce, sel sırasında ve sonrasında neler yapılmalı? NTV ekibi İstanbul'da AFAD uzmanlarının sel konusunda eğitildiği merkeze gitti. Uzmanlar suyun ne kadar şiddetli olabileceğini uygulamalı şekilde gösterdi, neler yapılması gerektiğini anlattılar. İşte ayrıntılar...

Haberler - NTV Haber 23.06.2020 - 08:10 | Son Güncelleme : 23.06.2020 - 08:11

Bursa'nın Kestel ilçesinde sel yıkıma neden oldu. 5 kişi hayatını kaybetti.

Aşırı ağış sele sel de yıkımlara neden oluyor gerekli önlemler alınmadığı takdirde suyun önünde durmak pek de mümkün değil.

Birinci kademede burada durmak pek de mümkün değil uzun süre kalmamamız gereken bir akıntı şiddeti. Öncelikle sel öncesinde neler yapılmalı.

NTV muhabiri Özgür Yılmaz, 'daki AFAD ekibini eğiten merkeze gitti.

PİKNİK YAPMAYIN

AFAD Arama Kurtarma Uzmanı İsmail Koçhan, "Sel öncesinde uyarıları meteorololjinin uyarıları dikkate alarak muhtemel yağışların önceden bilinebiliyor dere yataklarından uzaklarda yerleşimlerin kurulması gerekiyor, yüksek yerlerde ikamet etmemiz gerikiyor, piknik yapmamamız gerekiyor" dedi.

AKIŞ YÖNÜNE KARŞI YÜRÜMEYİN

Koçhan, "Eğer sele yakalandıysak bu bizim suyu terketmemiz gerekiyor. Şiddet arttıkça ölümlere neden olabilir asla ve asla selin akış yönüne karşı yürümememiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

İKİ ADIMDA KARŞIYA GEÇMEYE ÇALIŞMAYIN

AFAD uzmanı, "Vatandaşlardan bir de rica ediyorum yoldan akan bir su olduğunda iki adımda karşıya geçerim zihniyeti var geçerim diyor geçmemeli yüksek yerde beklemeleri gerekiyor. Sel suları çekildikten sonra da o bölgede salgın hastalıklarına karşı fazla gezmemeleri dikkatli olmalarını öneriyorum" uyarılarını yaptı.

Sayfa Yükleniyor...