Sel duble yolu yuttu

Sinop'un Dikmen ve Durağan ilçelerindeki yoğun yağış nedeniyle sel ve su baskınları yaşandı. Baskında Samsun ile Sinop arasındaki karayolunun bir kısmı ve Güzelceçay Köprüsü yıkıldı.

03.07.2012 - 08:03

Sel duble yolu yuttu

Sinop'ta gece saatlerinde etkisini artıran yağış sonucu Dikmen ve Durağan ilçelerinde su baskınları yaşandı.

Dikmen ilçesinde Güzelceçay Köprüsü ve uzantısındaki yaklaşık 600 metrelik 4 şeritli duble yolun yıkılması Samsun ile Sinop arasındaki karayolu ulaşımını kesti.

Gece saatlerinde yıkılan yolun, boş olması olası bir faciayı önledi. 

Sinop Valisi Ahmet Cengiz, Dikmen ve Durağan ilçelerinde yoğun yağış nedeniyle hasar oluştuğunu belirterek, ''Biz de kriz merkezi oluşturduk. İlimizdeki yoğun yağış sonucu ilk belirlemelere göre can kaybı bulunmamakta'' dedi.

Durağan'daki sele Akbel Deresi'nin taşmasının neden olduğunu vurgulayan Cengiz, şunları kaydetti:

''Akbel köyümüzde ciddi zayiatımız var. Buradan Dikmen'e geçeceğiz. Henüz Dikmen'deki zararları yerinde göremedik ama can kaybımız olmadığını biliyoruz. 7 vatandaşımızı helikopterler evlerinden tahliye etti. Köprülerde hasarlar olduğunu biliyoruz. Sinop-Samsun yolunda problemler var. Trafikte aksamalar var, köprülerde çökmeler var. Alternatif bir yolumuz var, yeni yol, kısa sürede oranın trafiğe açılmasını sağlayacağım. Bir sıkıntı olmaması için geçici bir süreyle yolu değiştireceğiz.''

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) da Sinop'ta yaşanan su ve sel baskınları sonucu arama-kurtarma çalışmaları için Genelkurmay Başkanlığı'na ait 2 ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait 1 olmak üzere toplam 3 adet arama-kurtarma helikopteri görevlendirildiğini açıkladı.

ÇARŞAMBA'YI SEL ALDI
Şiddetli fırtına ve sağanak Samsun'un Çarşamba ilçesinde de etkili oldu. Şiddetli rüzgar çok sayıda köyde ağaçları yerinden söktü. Elektrik direklerini devirdi, enerji nakil hatlarında meydana gelen zarar nedeniyle 28 köyde elektrik kesintisi oldu.

İlçe merkezinde de şiddetli yağmur etkili oldu. Sanayi sitesi ve sebze hali mevkiinde çok sayıda evi su bastı, sürücüler yollarda zor anlar yaşadı.

Samsun şehir merkezinde de sağanak nedeniyle su dolan bazı caddelerde ulaşım aksadı.

METEOROLOJİ'DEN KUVVETLİ SAĞANAK UYARISI
Bu arada Meteoroloji’den yapılan açıklamada, Samsun, Ordu, Sinop ve İnebolu çevrelerinde aralıklarla yerel olmak üzere kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden, meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...