HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eski milletvekili, gazeteci ve aydınlardan oluşan "Barış İsteyenler Grubu" üyelerini kabul etti.

Hükümet ile sağlıklı iletişim kanalları kurmaya çalıştıklarını ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:

“Her konuyu, her zorlu, sıkıntılı mevzuyu masada yüz yüze, saygı içinde konuşmaya biz hazırız. Şiddet dışı yöntemlerle ülkemizdeki sorunları nasıl çözeriz, bunu detaylı olarak ön şartsız konuşmaya hazırız. Aynı şekilde bize de yaklaşılmasını bekleriz.

Biz seçilmiş halk temsilcisiyiz. Bize şart koşarak siyasi diyalog kurulamaz. Hükümet bizim ast-üst ilişkisinde olduğumuz bir yapı değildir. Yeter ki gerilim masanın dışına taşmasın. Masada her türlü zorlu konuyu tartışıp, kapalı kapıları açabileceğimize inanıyoruz.

Çok acı gördük. Daha dün Silopi'de 3 arkadaşımız infaz edildi. Gece bu arkadaşlarımızın yanında bulunan bir genç, parti yetkililerini arıyor ve yaralandıklarını söylüyor. Arkadaşlarımız yetkililerle konuştular ama sabah cenazelerini aldık. Bizim diyalog ile sorunları konuşmamız ve çözmemiz lazım.

Başbakan güvenlik güçlerinin alnından öptüğünü söyledi. Ben de bu zulmün karşısında dik duranların alnından değil ellerinden öpüyorum.”

Demirtaş, gazetecilerin Öcalan'ın yanındaki hükümlülerin nakledildiği yönündeki haberleri hatırlatması üzerine, "Bakanlık teyit ediyor fakat gerekçesini bilmiyoruz. Avukatlar görüşmeye çalışıyor. Normal bir durum olarak görmüyoruz" yanıtını verdi.

Heyet adına konuşan Oya Baydar ise "Türkiye'de ne olursa olsun üzerinde birleşmemiz gereken şey, şu savaş ve çatışma ortamına son verilmesidir. Biz yola 'aslolan hayattır' diye çıktık. Gerisi teferruattır. Biz ölen çocukların peşindeyiz" diye konuştu.

Kabulde, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım da hazır bulundu.