"Selahattin Demirtaş cezaevinde 12 kilo verdi"

Bir yıldır cezaevinde olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, 7 Aralık’ta başlayacak dava öncesinde açıklama yaptı. Yargıdan hiçbir beklentisinin olmadığını söyleyen Demirtaş, eşinin cezaevinde kendi isteğiyle 12 kilo verdiğini de ifade etti.

DHA 13.11.2017 - 12:56 | Son Güncelleme : 13.11.2017 - 12:58

"Selahattin Demirtaş cezaevinde 12 kilo verdi"

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, 2016 yılı Kasım ayında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, açıklamalarda bulundu.

Başak Demirtaş, eşinin bir yıldır cezaevinde olmasına rağmen hakim karşısına çıkartılmamasını davanın hukuki değil siyasi olduğunun ispatı olduğunu savundu.

Demirtaş, “Yargılamanın konusu tamamen kamuoyuna açık konuşmalarıdır. Bir siyasetçiyi konuşmalarından dolayı yargılayamazsınız. Bu konuşmaları beğenmezseniz en fazla eleştirebilir veya oy vermeyebilirsiniz. Eşim dahil tüm milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, parti yöneticisi ve birçok partili bu çerçevede cezaevine konulmuştur” diye konuştu.

Selahattin Demirtaş’ın aylar öncesinden haklarında tutuklama kararı verildiğini bildiğini de ifade eden Başak Demirtaş, "Birçok arkadaşı kendisine yurtdışına gidip orada kalmasını önermesine rağmen kendisi bunu kabul etmedi. Binlerce insan tutuklanırken, partinin eşbaşkanı olarak kalıp direnmeyi tercih edeceğini söyledi” dedi.

Zaman zaman eşinin milletvekili olmasını istemediğini belirten Demirtaş, “Eşimin yürüttüğü bu onurlu mücadeleyle ilgi hep gurur duydum ve ben daha fazla ne yapabilirim diye kendimi sorumlu hissettim" diye konuştu.

7 Aralık'ta eşinin tutuklu olduğu davada yargılanmaya başlanacağını ifade eden Başak Demirtaş, şöyle konuştu: “Adil olmadığı netleşmiş olan taraflı yargıdan hiçbir beklentim yok. Ben Hakka, hukuka ve halka güveniyorum. Bu da bize yetiyor. Biz kimseden eşim için merhamet dilenecek değiliz.”

Kızları Delal ve Dılda'ya babalarının cezaevinde olduklarını bildiklerini dile getiren Başak Demirtaş, “Her hafta babalarına mektup yazıyorlar. Eşim cezaevine girdikten sonra büyük kızım keman, küçük kızım da gitar çalmaya başladı. Hatta yeni öğrendikleri şarkıları babalarına dinletiyorlar telefonda" dedi.

"12 KİLO VERDİ"

Başak Demirtaş, son olarak eşi Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde kilo verdiğini ifade ederek, "Cezaevinde hem beslenmesine dikkat edebiliyor hem de spor yapabiliyor. Bu nedenle tamamıyla kendi isteği doğrultusunda 12 kilo verdi" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...