HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, basın toplantısı düzenledi.

Demirtaş, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Ortadoğu genelinde olağanüstü gelişmeler, tarihsel süreçler yaşanıyor. Ülkemizde de 7 Haziran sonrasında Ortadoğu benzeri şeyleri yaşamaya başladık. Her geçen gün artan dozu itibariyle de tırmanan savaş süreciyle karşı karşıya kaldık.

13 yıldır iktidarda olan bu zihniyet Türkiye'de gerçekleşmiş hiçbir olumsuzluğu üstlenmedi. Yapılan bütün iyi şeyler AKP tarafından kötülükler de muhalefete tarafından yapılmıştır. Hep bu yalan arakasına sığınarak ülkeyi maalesef yönetmeye devam ediyorlar.

‘Çözüm süreci buzdolabında’ sözü kime ait? Bu cümlenin sahibi kimse, bugün yaşananların sorumlusu bu zihniyet. Çözüm Sürecini buzdolabına kaldıran biz değiliz. Olup bitenlerden HDP'yi sorumlu tutmak çok ucuz bir politikadır. Sanki hendekleri HDP kazmış, operasyon emirlerini HDP vermiş gibi ülkenin bütün günahlarını yıkarak bu işten kurtulacaklarını zannediyorlar. Müzakere masası yoktur. ‘Kürt sorunu bitmiştir’ diyen biz değiliz. Sanki askeri, polisi, tankı, topu o sokaklara HDP göndermiş gibi. Ülkenin bütün günahlarını HDP üzerine yığarak bu işten kurtulacaklarını zannediyorlar.

Herkesin yüzde 100 HDP'ye inanmasını beklemiyoruz. Böyle bir şey olamaz bizim böyle bir beklentimiz de yok. Ama her insanın göğüs kafesinde bir kalp, yürek bir de vicdan vardır. Vicdanın kırıntısı kalmışsa bir insanda o kırıntıya sığınarak bütün bu olup bitenleri doğru bir şekilde anlamlandırabilir.

Devleti siz yönetiyorsunuz, savaş emirlerini siz veriyorsunuz. Biz gece gündüz barış müzakere çağrısı yapan bir partiyiz. Hendekler, barikatlar; diyalog, müzakere ile ortadan kalkar, kalkmalı diyoruz.

Bizi linç ettirmeye çalışarak günahlarından kurtulamazlar. Savaş emirlerini siz veriyorsunuz. Biz gece gündüz barış çağrısı yapıyoruz. Hendeklerin diyalog ve müzakere ile ortadan kalkacağını söylüyoruz. Siz ise hendekleri tank ve topla kaldıracağınızı söylüyorsunuz. Hangi çağrı savaş yanlısıdır. Bizi terörist ve terör yandaşı olarak suçluyorlar. Hesap vermek yerine, bizden hesap sormaya kalkıyorlar. Müzakereyi bir kenara bırakıp, tank ve topla çözüm aramak, kan ve gözyaşı demektir. Diyalog ve müzakere kapıları kapalı değildir. AKP kapatmıştır. HDP ve Kürtler kapatmamıştır. Kürtler halen bu ülkede bir arada yaşayabilmenin, konuşabilmenin kapılarını zorluyorlar.

DOKUNULMAZLIK

Biz ne bir örgütün uzantısıyız ne de silahlı bir örgütüz. Halkımız ile yürümeyi onur borcu olarak kabul ederiz. Anayasa teklifimiz orada duruyor. Hepimizin dokunulmazlığını bir günde kaldırabilirsiniz. Biz evet oyu vereceğiz. Milletvekili dokunulmazlığı kürsü dokunulmazlığının dışında olmamalıdır. Biz buna karşıyız zaten. MHP destekleyecekmiş. Eyvallah. Bizde hazırız. Buyurun getirin tek bir madde ile değişiklik yapalım bütün milletvekillerinin dokunulmazlığı kalksın. Biz kıvırmayacağız. Söylediklerimiz ortadadır. Peki siz çaldıklarınızı diyecek misiniz? Bunlara dokunulmayacak Demirtaş ve Yüksekdağ'ı mahkemenin önüne atacaksınız ve buna demokrasi denilecek. Biz dokunulmazlıkların kaldırılmasından çekinmiyoruz. Adaletsizlikten ve eşitsizlikten yakınıyoruz. Dokunulmazlıkları olur olmaz şantaj haline getirmenin kimseye yararı yok. Cumhurbaşkanı'nın bu konuda yetkisi yok. Yargıya talimat vermesi suçtur.

"SENİNKİ MODELSE BİZİMKİ DE MODEL"

Varsa yoksa başkanlık... Başbakan; ‘muhalefet bunu tartışmaktan çekiniyor. En azından tartışalım’ diyor. E, tartışalım. Peki biz özerkliği tartışalım dediğimizde neden vatan haini oluyoruz? Senin önerdiğin model, bizimki de model.

Sen bütün ülkeyi bir adama teslim edelim diyorsun. Biz ‘Hayır, ülkeyi vatandaşlara teslim edelim’ diyoruz. Biz 'özerkliği tartışalım' dediğimizde niye vatan haini oluyoruz. Senin önerdiğin gibi bizimki de modeldir. 2013 yılında Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na resmi olarak özerklik, bölge meclisleri, bölgesel kamu yönetimini sunduk. O dönem savcılar niye harekete geçmedi. Diktatörlüğün panzehiri var burada. Bu yüzden bizi bu kadar suçluyorlar. Türkiye'nin tamamında bölgesel yönetimler hayata geçerse hepimiz nefes alacağız. Ülke bölünmekten, Kürtler ikinci sınıf insan gibi nefes almaktan kurtulacak. Başsavcı derhal soruşturma açacağına şunu bir okusun.

Çıkıp takipsizlik kararı verecek ve 'siyaset bunun için vardır' diyecek bir savcı yok mu bu ülkede.

YENİ ANAYASA

Anayasa Uzlaşma Komisyonu konusunda teklif gelirse tartışırız. Nasıl bir öneri gelecek bunu görmek istiyoruz. Meclis Başkanlığı iki satır yazı ile davet etmek istiyorsa, kusura bakmasınlar biz önerilerini dinlemek istiyoruz. Nasıl bir önerileri var."

RUSYA'DAN FÜZE SİPARİŞİ İDDİASI

“Rusya'dan füze istediğiniz iddiaları var" sorusunu yanıtlayan Demirtaş, "Sipariş verdik daha gelmedi. Rusya'da öyle bir haber yok, ona dayanarak yalan yanlış haber yapıyorlar. Rusya'da öyle bir gazete bile yok” diye konuştu.

CUMA NAMAZI DÜZENLEMESİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Cuma namazı için mesai düzenlemesi yapılacağını açıklamasının sorulması üzerine Demirtaş, "İnsanlar tabii ki Cuma namazını özgürce kılsınlar. Bizim buna itirazımız yok, destekleriz" yanıtını verdi.