HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi Cengiz Topel Mahallesi'nde düzenlediği mitingde konuştu.

Demirtaş, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Ben size para dağıtacağım, sizin cebinize para koyacağım demekle de olmaz. Çünkü paranın ve alın teri milletindir ve bu hakkı vatandaşa teslim edeceğiz.
Hükümetler, iktidarlar, devleti yönetenler baba değildir. Biz de onların çocukları değiliz. Böyle biz harçlık sadaka verir gibi yukarıdan minnetle para dağıtamazlar. Para halkın parasıdır. Hazine, bütçe sizindir. Tarlada, bağda, bahçede, atölyede, fabrikada çalışanlar; o kasalara paraları dolduran sizlersiniz. Mevzu nerede, yanlışlık nerede diye sorduğumuzda; yanlışlık kasayı dolduranda değil, kasayı boşaltandadır. Kasanın anahtarı hırsızdadır. Yanlışlık oradadır, yoksa hata sizde değil.

HDP'nin bu ülkede iktidar şansı olursa ülkenin nasıl demokrasi ve yeni sivil özgürlükçü bir anayasası hak ederek yönetildiğini ilk 6 ayda ispatlayabiliriz. Biz öyle 4 yıl falanda demiyoruz. Ülkede demokrasiyi kurmak, sadece yeni anayasaya yapmak 6 ayımızı alır. 6 ay sonra Kenan Evren'in arkasından onun anayasasını da göndermiş oluruz.
Sadece silaha para harcamasak, barış içinde yaşamayı garanti altına alsak; tanka, topa, gaza, TOMA'ya, copa para harcamasak bile bütün emeklilerin, işçilerin, çalışanların maaşını iki kat zam yapabiliyoruz.

Bir iktidar sokağa çıkan halka zulüm etmeyi; bu kadar gaz, TOMA, copa para yaptırmayı niye akılcı bir politika olarak görüyor? Madem millet arkanızda, madem bizler bu ülkenin halk desteği olmayan partileriyiz, madem 77 milyon senin arkanda, madem 77 milyonun Cumhurbaşkanısın. Niye bu kadar gaz, TOMA alıyorsun kardeşim? Niye bu kadar cop alıyorsun? Niye bu kadar polis sayısını arttırıyorsun? Kimden korkuyorsun?

Biz iktidara gelirsek daha önce de söyledim. Şu gördüğünüz TOMA'lar var ya onları çiçek ağaç sulamada kullanacağız, Orman Bakanlığı'na vereceğiz. Kendine güvenin iktidar silah ve polis gücünü arkasına almaz. Biz iktidar olursak eminim ki bizi çok az sayıda kişi protesto edecektir. Ama protesto edenlere de biz gaz, su sıkmayacağız.
Sandıklara genç arkadaşlarım mutlaka sahip çıksınlar. Kadınlar, gençler müşahit, gözlemci olarak sandıklara mutlaka kendilerini yazdırsınlar. Sadece HDP'nin oyunu değil, bütün partilerin oylarını korumak bizim boynumuzun borcu olmalı. Hırsıza sandık başında asla izin vermeyin, taviz vermeyin.”

Bu arada, Selahattin Demirtaş konuşurken elindeki mikrofondan bir anda ses gelmedi.
Demirtaş, arıza giderildikten sonra "Mikrofonlar da HDP'nin muhalefetine dayanamıyor, bir yere kadar" diyerek espri yaptı.

Demirtaş, konuşmasının ardından partisinin milletvekili adaylarıyla güvercin uçurdu.