HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstasyon Meydanı'nda partisince düzenlenen mitingde konuştu.

Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

“Devlet, hepimizin ortak malıdır. Bir partinin malı olamaz. Bir partinin işi devleti ele geçirmek olamaz ama AKP'nin en büyük hatası işte bu oldu. İktidara geldikleri günden bu yana sadece devleti ele geçirmek için uğraşıyorlar. Oysa bu devleti kuran da, bu devleti var eden de bütün Türkiye toplumu halklarıdır.

7 Haziran'da biz ne yapmaya çalışıyoruz 'Devlet benim malımdır' diyenlere karşı, 'hayır devlet senin malın değil, devlet halkın malıdır' demek için sandığa gidiyoruz. HDP, işte bunu başarmak istiyor. Yoksa AKP bizim düşmanımız değil, AKP'ye oy verenler düşmanımız değil, kardeşlerimizdir ama bir iktidar yanlış yaparsa, bir devleti yönetirken adaletten saparsa, adaleti unutup, hakkı, hakkaniyeti bir kenara bırakırlarsa, o iktidarın mutlaka cezalandırılması lazım.

'Ey kendini sultan zanneden, senden de benden de büyük Allah var. Hiç öyle kendini büyük zannetme' demek lazım. Sandık bunun için var işte.

Efendim, 'Amerikalılar, İsrailliler bize akıl vermiş, demişler ki 'HDP barajı aşsın.' Zannediyorlar ki akıl bir tek onlarda var. Akıl sizsiniz siz, ortak akıl. Bize aklı veren, talimatı da veren, emri de veren sizsiniz. Siz 'barajı aşacağız' dediniz, biz de 'evelallah' aşarız dedik. Yola çıktık ve şimdi bak Kenan Evren gitti, barajını da anayasasını da arkasından göndereceğiz.

Bingöl Karlıova'da seçim minibüsümüzü kullanan arkadaşımız Hamdullah Öge'nin minibüsü tarandı ve 30 dan fazla kurşun sıkılarak infaz edildi. Başbakan, Cumhurbaşkanı meydanlarda bizi böyle hedef gösteririse, 'vatan haini ülkeyi bölmeye çalışıyorlar' diye hedef gösterirse, birileri kendine bunu görev kabul ediyor. Hamdullah kardeşim, seçim zaferini sana vereceğiz.

Bu engellemelere bakmayın, yaptıkları provokasyonlara bakmayın. 'HDP'nin mesajı barıştır, kardeşliktir' diyecekseniz. Kışkırttıklarına bakmayın, onlar Erzurum'u temsil etmez. Erzurum'u, yüreği kardeşlik için, barış için atanlar temsil eder.
7 Haziran'da sandıktan Türkiye'nin barışı çıkacak, Türkiye'nin özgür geleceği, Türkiye'nin demokratik geleceği çıkacak.

Bir oy çok kıymetlidir, her oy çok kıymetlidir. Bir oyun barajı devirebileceğine inanmamız lazım. Bakmayın 'HDP çoktan barajı aştı' diyorlar. Keşke içimiz rahat olsaydı. Sakın ola ki baraj aşılmıştır rehavetine, rahatlığına kapılmayın. Barajı aşmamız için el ele vermemiz, ikna olmayanları ikna etmemiz lazım. Elbette ki bütün çalışmalar çabalar sandığa doldurulduktan sonra sandığa sahip çıkmamız lazım.”

Selahattin Demirtaş, 7 Haziran akşamı sandıklar açılmaya başladıktan resmi sonuçlar kesinleşinceye kadar sandık başının terk edilmemesi gerektiğini söyledi.

Demirtaş, partilerinin resmi kutlamalarının 8 Haziran'da olacağını da sözlerine ekledi.