NTV

Selde kaybolan yaşlı çift 20 gündür aranıyor

Anadolu Ajansı

Türkiye

Antalya'nın Serik ilçesinde 10 Ekim'deki sel felaketinde kaybolan 78 yaşındaki Meryem ve Süleyman Çelik'e hâlâ ulaşılamadı. Arama kurtarma ekibinin Van'daki deprem bölgesine gitmesi üzerine yaşlı çifti çocukları ve vatandaşlar arıyorç

Antalya'nın Serik ilçesinde 9 ve 10 Ekim'de şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel felaketinde kaybolan 78 yaşındaki Meryem ve 77 yaşındaki Süleyman Çelik'e hâlâ ulaşılamadı. 25 kişilik arama kurtarma ekibinin Van'daki deprem nedeniyle bu bölgeye giderek çalışmalara ara vermesi üzerine, Çelik çiftini arama işi, çiftin çocukları ve vatandaşlara kaldı.

Meryem ve Süleyman Çelik çiftinin çocukları Fevzi Çelik, Mustafa Çelik, Ümmüşen Akbaba ve akrabaları, bölge halkının da desteğiyle her sabah arama çalışmalarına devam ediyor. Haskızılören köyündeki dere yatağında arama yapan vatandaşlar, şu ana kadar 75 kilometrelik çay yatağında arama yaptı.

Çiftin çocuğu Fevzi Çelik, anne ve babasının Gebiz beldesinde yaşadığını, 3 yıl öncesine kadar da yaz aylarında Haskızılören köyünde kiraladıkları evde kaldıklarını anlattı. Anne ve babasının, yazı köyde geçirmeyi çok sevdiği için ev yaptırmaya karar verdiğini belirten Çelik, ebeveynlerinin 3 yıl önce yaptırdığı bu evin sel sularına kapıldığını söyledi.

Sel felaketinin ardından anne ve babasının kaybolduğu haberini aldığını ve arama çalışmalarına kendisinin de katıldığını ifade eden Çelik, ''Afyonkarahisar'dan ve Konya'dan gelen arama kurtarma ekipleri ile birlikte selin olduğu köyden arama çalışmalarına başladık. Sürekli olarak arama yapıldı. Deprem nedeniyle ekipler aramaya ara vermek zorunda kaldılar. Ancak devletin yanımızda olduğunu hissediyoruz'' dedi.

Baba ve annesinin cenazesinin bulunup mezarında dua okumak istediklerini söyleyen Çelik, anne ve babasını artık canlı bulamayacaklarını bildiklerini kaydetti. Çelik, şöyle konuştu:

''Bir Fatiha okuyacağımız, bir dua okuyacağımız, bayramlarda yanına gidebileceğimiz bir mezarın olmasını istiyoruz. Artık canlı bulunacağı ümidini yitirdik. Hiç değilse cenazeleri bulunsun. Çabalarımız bununla ilgili. Arama yaptığımız bazı bölgelerde insan gücü yeterli olmuyor. Bu bölgelerde makine gücü olması gerekli. Yetkililer lütfen bu konuda yardım etsin bizlere. Çok geniş bir alan. Pek çok şüphelenilen yer var. Jandarmanın belirlediği bazı koordinatlar var. Bunların değerlendirilmesi gerekiyor. Olanaksız şeyleri biz de istemiyoruz. Ama makinelerle aramaların daha da sıklaştırılmasını istiyoruz.''

Çiftin oğullarından Mustafa Çelik ise, Haskızılören köyünde yıkılan evden denize kadar arama çalışmalarına devam ettiklerini, bazı bölgeleri ise iki üç kez aradıklarını kaydetti.