Sabit Fikir ve İstanbul Modern işbirliğiyle düzenlenen ve bugüne dek pek çok önemli edebiyatçıyı binlerce okurla buluşturan Sözünü Sakınmadan, etkileyici bir söyleşiye daha imza atmaya hazırlanıyor. Usta eleştirmenler Semih Gümüş ve Ömer Türkeş’in 20 Haziran'daki konuğu Selim İleri.

Çağdaş Türkiye edebiyatının en üretken isimlerinden Selim İleri, 1949’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam ettiği öğrenimini 1972 yılında bıraktı. Kaleme aldığı Dostlukların Son Günü’yle 1976’da Sait Faik Hikaye Armağanı’nı, Her Gece Bodrum adlı kitabıyla Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü aldı. Roman ve öykü türündeki eserleriyle edebiyat çevresinde geniş yankı uyandırdı.

Döneme damgasını vuran bir siyasi roman olan Yaşarken ve Ölürken (1981) Milliyet Sanat Dergisi tarafından Yılın Romanı seçildi. Kırık Bir Aşk Hikayesi adlı senaryosu, sinema yazarlarınca 1982-1983 Mevsiminin En İyi Senaryosu Ödülü’ne layık görüldü. Mavi Kanatlarında Yalnız Benim Olsaydın (1991) Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü’nü aldı. Allahaısmarladık Cumhuriyet adlı oyunu 1997 yılında hem Afife Jale hem de Avni Dilligil Ödülleri’ni kazandı. İleri’ye 1999’da, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından televizyon dalında kültür-sanat ödülü verildi. Yaptığı radyo çalışmalarıyla aynı yıl Dialog Medya Ödülü’ne layık görüldü.

Kurgusu ve anlatımıyla yankı uyandıran Bu Yaz Ayrılığın İlk Yazı Olacak 2001 yılında yayımlandı ve 2002’de Orhan Kemal Roman Armağanı’yla ödüllendirildi. Selim İleri ayrıca 2003 yılında Uzak, Hep Uzak adlı deneme kitabıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü, 2005 yılında İstanbul’un Sandık Odası adlı eseriyle de TYB’nin hatıra-gezi dalındaki ödülünü aldı. Yağmur Akşamları’yla 2012’de öykü dalında verilen Aydın Doğan Ödülü’nü kazandı.