Şemdin Sakık NTV'ye konuştu

18 yıl PKK’nın iki numaralı ismi olarak dağda kalan Şemdin Sakık, NTV’ye konuştu. Diyarbakır Cezaevi’ne giden Can Dündar sordu, 'Parmaksız Zeki' yanıtladı.

Haberler 20.01.2010 - 00:37

Şemdin Sakık NTV'ye konuştu

Can Dündar, Şemdin Sakık'la geçen hafta Diyarbakır Cezaevi’nde 2 gün toplam 7 saatlik bir görüşme yaptı.

PKK’nın komutanı olarak 18 yıl dağda kalan; emirler veren, kan döken Sakık, yaptığı muhasebeleri, yarına dair çözümlerini anlattı.

Şemdin Sakık söyleşisine bir soruyla başladı: Ey devletim, ey halkım, siz ne yaptınız da dünyanın en zavallı, en sıradan adamından kimilerine göre dünyanın en azgın teröristini, kimilerine göre bir dağ kahramanını yarattınız? Bu soruya cevap vermeden dağdakileri indiremezsiniz..."

Şemdin Sakık ‘Niye dağa çıktın?’ sorusuna '3 nedenle' yanıtını verdi: Aile baskısı, ağalığa isyan ve devlet baskısı...

İsteseler de örgüte rağmen dağdakilerin inemeyecekleri kanaatinde olduğunu belirten Sakık’ın açıklamalarından satırbaşları şunlar:

'Bu savaş, gerçekten de korkulduğu gibi Türklerle Kürtleri birbirinden ayırabilir mi? bölünebilir mi?’ye yanıt: Biz ayrılamayız.

18 yıl içinde yer aldığı bir örgütten nasıl koptu? Silahı nasıl bıraktı?: Kız yüzünden; birini sevdim ve ondan sonra kendimi sevmeye başladım..."

"...her şey aslında genel plana bağlıdır. Siz bir genel plan yaparsınız, bunun ayrıntılarını oluşturursunuz. Başarılı olursa hep birlikte başarılı olur. Olmazsa birlikte olmaz. Yani, dağdan inmek için bir plan oluşturursunuz ama o inenlere yol göstermezsiniz. O planınız bir af da olsa, genel af da olsa bir sonuç vermez.

Benim de bu noktada soracaklarım var. Ey halkım, ey devletim, ey dostlarım, siz ne yaptınız da dünyanın en zavallı, en sıradan, en haddinde, en çalışkan, en annesine, kardeşlerine bağlı, tek hayali bir ev yapmak, bir yuva kurmak, bir kadınla evlenmek olan bir adamı, kimilerine göre dünyanın en azgın teröristi, kimilerine göre dünyanın kahramanı, bana göre de Kürtlerin üçüncü büyük komutanı yaptınız. Ne yaptınız siz bana anlatın... Eğer bu soruya birileri cevap verirse eminim ki dağdakileri indirmek de çok kolay olacaktır. (video)

... ben dağa çıkmasaydım ya iki müebbet almış olacaktım ya da toprakta olacaktım. Peki niye dağa çıktım? Ben üç neden üzerinde duruyorum. Aile baskısı, ağalığa isyan ve devlet baskısı... (video)

...Böyle bir yaşam içinde sürüp gidiyorlar. Onlar inmeyi bekliyor ama birlikte inmeyi bekliyorlar. Örgütün kararına rağmen ineceklerini sanmıyorum. Çünkü buraya tutunamıyorlar ve buna hem devlet hem de örgüt ortaklaşa katkıda bulunuyor gibi geliyor... (video)

... çünkü ben bir kızı sevdikten sonra kendimi sevmeye başladım. Ondan sonra saçımı taradım, sakalımı kestim, elbiselerime dikkat ettim. Orda burada yıkandım...

Zaten örgütün de bana ateş püskürtmesinin en esas noktası budur. 'Savaşı şöyle etti, böyle etti' bahanedir. Bunu yaşamda bir yozlaşma olarak değerlendirdiler. Böyle bir şey olamaz çünkü Apo bunu devrim sonrasına ertelenmişti; kendisi hariç. Bütün erkeklerin, kadınların evlenmeleri için önce devrim yapmaları lazım. O, beni savaştan soğuttu. Soğutmanın da ötesinde… Misal onunla ilişkide olduğum 2 ay içinde 3 hava saldırısına, 2 çatışmaya maruz kaldım. Oysa ben sadece taktik icabı hava saldırılarını oluştururdum. Öyle gafletle girmezdim. Aklım durmuştu...

... Valla özlüyorum. Fotoğrafını asmışım; koğuşumdadır. Ama ben onun için hainim. Olsun…

DEVAMI BUGÜN: Kürt açılımı konusundaki görüşleri...

Sayfa Yükleniyor...