Şemdinli'ye bağlı Ortaklar Köyü Ormancık Mezrasında 1994 yılında gözaltına alındığı ifade edilen ve daha sonra kendilerinden haber alınamayan 12 korucu için yakınları savcılığa başvurdu.

Kayıp kişilerin İç Güvenlik Tabur Komutanlığı arazisine gömüldüğü yönündeki ihbar üzerine savcılık burayı kazma kararı aldı.

Derecik beldesinde dün sabah saatlerinde başlayan kazı çalışmaları, akşam geç saatlere kadar devam etti. Kazılarda Cumhuriyet Savcısı Mustafa Dağlı ile Hakkari Barosu avukatlarından Mehmet Ekici, Salih Akbulut, Vatan Erler ve A. Rezzak Ertaş da hazır bulundu.

Kayıp yakınları adına açıklama yapan Hakkari Barosu avukatı Mehmet Ekinci, tabur içinde iki ayrı yerde kazı yapıldığını belirtti.

Ekinci, bu kazılardan birincisinin kayıp yakınları avukatlarının talebiyle tabura getirilen bir şahsın gösterdiği yerde yapıldığını ifade etti. Avukat Ekinci, kazılar sonucu 10-12 metre genişliğinde, 3-4 metre derinliğinde bir alanın arandığını ancak bu bölgede yapılan kazıda herhangi bir bulguya rastlanmadığını söyledi.

Ekinci, ikinci kazının ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan askerin itirafları doğrusunda çizilen krokinin gösterdiği yerde yapıldığını, bu kazıda 5 adet kemiğe rastlandığını, çıkan kemiklerden 3'ünün hayvan kemiği olduğunu, diğer 2 kemiğin ise neye ait olduğunun anlaşılamadığını ve bu kemiklerin gerekli incelemeler için Adli Tıp Kurumu'na gönderileceğini bildirdi.

Kayıp yakınları avukatı Ekinci, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan askerin bizzat gelip yer göstermesi gerektiğini belirterek, ''Bu olaya şahit olan görgü tanıklarının bu olayla ilgili suç duyurusunda bulunması halinde biz kayıp yakınları avukatları olarak gerekli desteği vereceğiz'' dedi.

4 KİŞİNİN ÖLÜMÜ JİTEM'LE BAĞLANTILI İDDİASI
Bingöl'ün Genç ilçesinde geçen yıl 4 kişinin öldüğü saldırının JİTEM'le bağlantılı olduğu iddia edildi.

Ölenlerin yakınları adına açıklama yapan avukat Baran Pamuk, faillerin bir yıldır hala yakalanmadığını söyledi.

Pamuk, olaydan üç gün sonra savcının uyarısıyla askerlerin köye gittiğini, köylülerin de saldırganları teşhis ettiğini kaydetti. Avukat, olayın JİTEM'le bağlantılı olduğu yönünde ciddi kuşkular bulunduğu söyledi.