Semih Kaplanoğlu ilk filmini anlatıyor

'Bal’ ile Altın Ayı kazanan Semih Kaplanoğlu ilk filmi 'Herkes Kendi Evinde'yle Sine-Sen’in 'Yönetmenler İlk Filmlerini Anlatıyorlar' etkinliğine katılıyor.

Haberler 30.04.2010 - 14:37

Semih Kaplanoğlu ilk filmini anlatıyor

Dünyanın en prestijli festivallerinden Berlin Film Festivali’nde ‘Bal’ ile büyük ödülü kazanıp Altın Ayı’ya sahip olan Semih Kaplanoğlu’nun İlk filmi ‘Herkes Kendi Evinde’ 2 Mayıs Pazar günü seyirciyle buluşacak.


Film yaşadığımız yüzyılın son günlerinde köklerini ve geleceği arayan üç karakterin çaresiz yolculuklarını anlatıyor. Nasuh yıllar önce bıraktığı toprağına ölmek üzere geri dönerken yeğeni genç Selim kura sonucu vatandaşlığını kazandığı ABD'ye yeni bir hayata doğru yola çıkmak üzeredir. Çocukluğundan beri ayrı kaldığı uzun yol kaptanı babasını İstanbul'da aramak için evinden kaçan Rus kızı Olga ise babasının artık Sydney'de yaşadığını öğrenir. Avustralya'ya gitmenin maddi olanaklarını ararken başı derde girer. Perişan bir haldeki Olga'yı Nasuhi bulur. Olga da böylece kahramanlarımıza katılır.

Bu üç karakter, Nasuhi'nin 50 yıl önce yola çıktığı Ege kasabasına birlikte giderler. Selim'e miras kalan zeytinlik ve içindeki taş ev, Nasuhi için yeryüzündeki tek sığınaktır. Selim içinse Amerika'ya yanında götürebileceği tek servettir. Selim bir karar vermek zorundadır: Ya evi satacak, ya da Nasuhi'ye bırakacaktır...

Film gösterimlerinin ücretsiz olduğu etkinlikte izlenen filmin ardından, yönetmenle bir söyleşi gerçekleşecek. Söyleşiye katılan izleyiciler yönetmenlerin ilk filmlerini çekerken yaşadığı sıkıntıları, zorlukları ya da kimi güzel anıları öğrenme şansına sahip olacak.

Etkinlik 9 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de yönetmen Kazım Öz’ün ilk filmi 'Fotoğraf' ile devam edecek.

Sayfa Yükleniyor...