Şempanzeler videodan öğrenebiliyor

İngiliz bilim adamları, bir grup şempanzenin deneylerde kendilerine izletilen video kayıtta gördüklerini taklit etmeyi başardıklarını açıkladı.

Haberler 06.07.2009 - 15:09

Şempanzeler videodan öğrenebiliyor

Deney sırasında şempanzelere, eğitimli bir şempanzenin görüntüleri izletildi.

Video kayıtta bu şempanze, ödül olarak konan üzümlere erişmesine imkân verecek şekilde iki ayrı parçayı birleştirerek yeni bir alet yapıyordu.

Denek şempanzeler, aynı iki parçayı kayıtta gördükleri gibi birleştirebildi, yani taklit yoluyla ödüle ulaşabildiler.

Bilim adamları bu deneyin sosyalleşmenin ve sosyal yolla öğrenmenin primatlar üzerinde ne kadar etkili olduğunu ortaya koyduğu görüşünde.

İskoçya'daki St Andrews Üniversitesi'nden deneye başkanlık eden Elizabeth Price, "Video kayıt yoluyla hayvanların ne kadar bilgi alabildiklerini kontrol edebiliyor, böylece kendilerine verilen görevi yerine getirmek için ne kadar bilgiye ihtiyaç duyduklarını da anlayabiliyoruz." diye konuştu.

Araştırma ekibi doğada bu türden araç yapma ve birbirini taklit etme davranışının neden daha sık görülmediğine ise bir açıklık getiremiyor.

Elizabeth Price, "Yeterince zeki olduklarını ortaya koyduk, o nedenle bu durumda başka sebepler rol oynuyor olmalı. Belki de şempanzelerin bu yüksek seviyedeki teknikleri uygulayabilmek için belli bir yaşa erişmeleri gerekiyordur." dedi.


Sayfa Yükleniyor...