Sendikalar IMF’yi protesto edecek

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, IMF ve Dünya Bankası'nın 6-7 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştireceği toplantılar dolayısıyla ortak eylemler yapacak.

Anadolu Ajansı 15.09.2009 - 17:20

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, kampanyaya katılan sendikaların temsilcileriyle birlikte DİSK Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, bakanların, maliye ve merkez bankası bürokratlarının, uluslararası finans ve sermaye çevreleri temsilcilerinin, bu kurumların politikalarını tartışmak için Uluslararası Para Fonu IMF ve Dünya Bankası'nın toplantılarında bir araya geleceklerini belirtti.

Bu toplantılar öncesinde, uluslararası sermaye çevrelerinin temsilcileri ve bürokratların bir araya geleceği çeşitli seminerler yapılacağını ifade eden Görgün, ''Bu seminerlerde, kendi çıkarları adına oluşturdukları politikalarını, tüm dünyanın gözleri önünde savunmaya çalışacaklar'' dedi.

''Dünyanın dört bir yanında hastalığı nedeniyle ilaç bulamadığı ve hastaneye gidemediği için ölen milyonlarca çocuğun kaderinde onların politikaları vebal altındadır'' diye konuşan Görgün, şunları kaydetti: ''Eğitimi ticarileştirdikleri için milyonlarca çocuğun okula gidememesinin nedeni de yine bu politikalardır. Milyonlarca işçinin açlık sınırının altındaki asgari ücretle yaşamasının, kamu ve özel sektörde güvencesiz çalışma koşullarının yayılmasının sebebi de onlardır. Yıllarca yapısal uyum programları, niyet mektupları, borçları, faizleri, Sosyal Güvenlik Reformları, Kamu Reformları gibi sözde reformları ile hayatımızın içinde oldukları yetmiyormuş gibi şimdi bir de yoksulluğa yol açan politikalarını tartışmak, daha etkili kılmak ve güven tazelemek için İstanbul'a geliyorlar.''

Bu durum karşısında sessiz kalmayacaklarını dile getiren Görgün, ''IMF ve Dünya Bankası politikalarına karşı insandan yana alternatiflerimizi ortaya koyacağız. 29 Eylül Salı günü DİSK, KESK, TMMOB ve TTB genel başkanları ortak basın toplantısı yaparak, kampanyayı başlatacak. Kampanya süresince, IMF ve Dünya Bankası uzmanlarının tartıştığı ve ülkelerin kaderini belirleyecek konularda işçilerin, emekçilerin gözüyle, akademisyenler ve konu ile ilgili uzmanların katılımıyla toplantılar gerçekleştirerek, yaşanan kriz, kapitalizm açmazları konularında görüşlerimizi açıklayacağız'' diye konuştu.

İşçilerin, işten atılanların, emeklilerin, öğrencilerin kendi ağızlarından dertlerini anlatacağı ''Emek kürsüleri'' oluşturacaklarını anlatan DİSK Genel Sekreteri Görgün, sözlerini şöyle sürdürdü: ''1 Ekim Perşembe günü, IMF buyruklarıyla ve AKP iktidarı eliyle uygulanan sosyal güvenliğin iflasını belgeleriyle gözler önüne serecek, birinci yılında, sosyal güvenlik üzerinde oynanan oyunları protesto edeceğiz. Merkezi olarak İstanbul'da olmak üzere tüm ülkede kitlesel basın açıklamaları ve yürüyüşler gerçekleştireceğiz. 3-4 Ekimde, mahalle etkinlikleriyle bildiri dağıtımları, panel ve konserler düzenleyecek, konu ile ilgili uzmanların yapacağı akademik çalışmalarla görüşlerimizi açıklayacağız. 6 Ekim Salı günü, Taksim'de ve bütün illerde, 'IMF ve Dünya Bankası Politikalarına Karşı Ses Ver' başlığıyla kitlesel gösteriler gerçekleştireceğiz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...