Sendikalar: Yarın Taksim'deyiz

DİSK Başkanı Kani Beko, yarın Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlayacaklarını tekrarladı.

30.04.2013 - 13:20

Sendikalar: Yarın Taksim'deyiz

DİSK, KESK, Türk-İş ve Hak-İş ile TMMOB'un da aralarında bulunduğu "1 Mayıs Tertip Komitesi" üyeleri, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"nü Taksim Meydanı'nda kutlamak için yapılan hazırlıklar ve son gelişmelerle ilgili Taksim Gezi Parkı girişinde basın açıklaması yaptı.

DİSK Genel Başkanı Beko, Taksim Meydanı'nın kendileri için önemli olduğunu ifade ederek, 1 Mayıs'ı bu alanda kutlamak istediklerini söyledi.

Taksim Meydanı'nın sıradan bir alan olmadığını ilgililere ilettiklerini, normal bir miting için Kadıköy'de, Kazlıçeşme'de ya da diğer alanlarda mitinglerini yapabileceklerini dile getiren Beko, 1977 yılında Taksim'de hayatını kaybeden 36 kişiyi anmak için 1 Mayıs'ı burada kutlamak istediklerini anlattı.

Beko, Taksim Meydanı'nın herkese açık olduğunu ve böyle de olması gerektiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu ülkedeki kurumlar ve kuruluşların, tabii ki burada etkinlik yapması gerekiyor ve yapıyorlar da. Ancak baktığımızda bu alanın sadece işçi arkadaşlarımıza yasaklanması, bize göre siyasi bir kararın ifadesidir. Bu yıl farklı bir kutlama yapacağız. Bu kutlamanın içerisinde Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun (ITUC) Genel Sekreteri de 1 Mayıs'ta bizimle burada olacak. Buradan söylemek istediğim şey şu; ITUC'un Genel Sekreteri'nin de olduğu bir İstanbul'da çok kötü bir fotoğrafı önce Türkiye'ye, daha sonra da dünyaya vermek istemiyoruz. Barış rüzgarlarının esmiş olduğu bu iklim koşullarında, Türkiye'de barış konuşulurken, barışla ilgili çalışmalar yapılırken, kalıcı barışı tesis etmek için birçok insanımız kollarını sıvamışken kesinlikle Taksim alanında çatışma istemiyoruz. İstanbul sokaklarında çatışma istemiyoruz. Biz işçiler olarak, birlik dayanışma mücadele gününde hakkımız olan Taksim alanında 1 Mayıs kutlamalarını yapmak istiyoruz."

İlgililerle diplomatik girişimlerini son dakikaya kadar sürdüreceklerini dile getiren Beko, "Barış ve kardeşlik içinde, birlik dayanışma mücadele gününü kutlamak istiyoruz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...